info@drhamami.com

تهران، میدان ونک، کوچه والی نژاد، پلاک ۳۲، طبقه ۵

رتینوپاتی دیابتی چیست؟

رتینوپاتی دیابتی چیست

فهرست مطالب

رتینوپاتی دیابتی چیست؟

رتینوپاتی دیابتی یک بیماری چشمی است که افراد مبتلا به دیابت ممکن است به آن مبتلا شوند. این بیماری زمانی رخ می دهد که سطح قند خون بالا به رگ های خونی در شبکیه آسیب می زند. این آسیب می تواند به تورم، نشت، انسداد یا رشد رگ های خونی جدید و غیرطبیعی منجر شود که همگی می توانند دید شما را تحت تأثیر قرار دهند.

علت ایجاد رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی ناشی از اثرات مخرب قند خون بالا است که منجر به تغییرات مختلف در عروق شبکیه می شود. این تغییرات شامل نفوذپذیری غیرطبیعی و انسداد عروق است. در مراحل اولیه، تغییرات بیوشیمیایی و عملکرد عصبی و جریان خون شبکیه نیز مهم هستند. عوامل رگ زایی مانند فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) و فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF-1) نیز در مراحل بعدی بیماری نقش دارند.

رتینوپاتی دیابتی چیست
رتینوپاتی دیابتی چیست

انواع رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی به دو شکل عمده تقسیم می شود:

 • رتینوپاتی غیرتکثیری: در این نوع، رگ های خونی جدید و غیرطبیعی در شبکیه رشد نمی کنند.
 • رتینوپاتی تکثیری: در این نوع، رگ های خونی جدید و غیرطبیعی در شبکیه رشد می کنند.

هر بیمار مبتلا به رتینوپاتی دیابتی ترکیبی منحصر به فرد از علائم و سرعت پیشرفت دارد که نیاز به رویکرد فردی در درمان دارد.

علائم رتینوپاتی دیابتی

اکثر افراد در مراحل اولیه رتینوپاتی دیابتی هیچ علائمی ندارند. اما با پیشرفت بیماری، علائم زیر ممکن است ظاهر شوند:

 • تاری دید
 • دیدن نقاط تاریک یا شناور
 • مشکل در دیدن اشیاء در مرکز تمرکز (مانند مطالعه یا رانندگی)
 • مشکل در تشخیص رنگ ها
 • عوامل خطر رتینوپاتی دیابتی

عوامل اصلی خطر برای ایجاد و پیشرفت رتینوپاتی دیابتی عبارتند از:

 • مدت ابتلا به دیابت
 • کنترل سطح قند خون
 • عوامل اضافی شامل فشار خون بالا، وجود سایر عوارض میکروواسکولار (مانند نفروپاتی و نوروپاتی)، عدم تعادل در چربی خون و بارداری هستند.

پیشگیری از رتینوپاتی دیابتی

کنترل بهینه شرایط سیستمیک در بیماران دیابتی برای جلوگیری از کاهش بینایی ضروری است. این شامل کنترل قند خون و فشار خون است. کنترل قند خون اولین اقدام پیشگیرانه است. مطالعات نشان داده اند که کاهش A1C می تواند سرعت پیشرفت رتینوپاتی دیابتی را کاهش دهد. همچنین، کنترل فشار خون می تواند بروز رتینوپاتی دیابتی را کاهش دهد. انجمن دیابت آمریکا توصیه می کند که فشار خون سیستولیک کمتر از 140 و دیاستولیک کمتر از 90 میلی متر جیوه باشد.

غربالگری رتینوپاتی دیابتی

غربالگری منظم برای تشخیص زودهنگام رتینوپاتی دیابتی بسیار مهم است. بیماران مبتلا به دیابت باید به طور منظم چشم های خود را چک کنند. بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 باید بلافاصله پس از تشخیص معاینه چشم انجام دهند و بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 باید 3 تا 5 سال پس از تشخیص معاینه چشم را شروع کنند.

آزمایش های رتینوپاتی دیابتی

دو آزمایش اصلی برای بررسی رتینوپاتی دیابتی وجود دارد:

 • معاینه چشم متسع شده: در این معاینه، چشم پزشک با استفاده از قطره های چشمی، مردمک چشم را باز می کند تا به قسمت های داخلی چشم نگاه کند.
 • تصویربرداری دیجیتال شبکیه: تکنسین با دوربین مخصوص از چشم عکس می گیرد و پزشک این عکس ها را برای بررسی بیماری مشاهده می کند.

درمان رتینوپاتی دیابتی

نگه داشتن سطح قند خون و فشار خون در محدوده هدف می تواند از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کند. سایر درمان های رتینوپاتی دیابتی شامل فتوکواگولاسیون (جراحی لیزری برای بستن یا از بین بردن رگ های خونی نشت کرده)، داروهای تزریقی و ویترکتومی (جراحی برای برداشتن خون از زجاجیه) هستند.

راه های اضافی پیشگیری

علاوه بر کنترل قند خون و فشار خون، تغییرات در شیوه زندگی نیز می توانند بروز و سرعت پیشرفت رتینوپاتی دیابتی را کاهش دهند. ورزش منظم و فعالیت بدنی می تواند منجر به کاهش رتینوپاتی شود. همچنین، درمان آپنه خواب ممکن است خطر توسعه و پیشرفت را کاهش دهد. مکمل های لوتئین و زآگزانتین نیز می توانند استرس اکسیداتیو را که به چشم آسیب می رساند، کاهش دهند.

تغییرات شیوه زندگی برای پیشگیری

تغییرات متعدد در شیوه زندگی می توانند در کاهش بروز و پیشرفت رتینوپاتی دیابتی موثر باشند. ورزش منظم و افزایش فعالیت بدنی می توانند به بهبود وضعیت چشمی کمک کنند. البته باید توجه داشت که فعالیت هایی که منجر به مانور والسالوا می شوند، ممکن است در بیماران مبتلا به رتینوپاتی پرولیفراتیو منجر به خونریزی زجاجیه شوند. با این حال، فواید ورزش بیشتر از خطرات آن است و محدودیت فعالیت موقت در موارد خونریزی حاد زجاجیه توصیه می شود.

درمان های پزشکی و دارویی

درمان های دارویی برای کاهش چربی خون و جلوگیری از آترواسکلروتیک بیماری قلبی-عروقی نیز در بیماران دیابتی موثر هستند. استاتین ها خطر ادم ماکولا دیابتی (DME) را کاهش می دهند و کاهش سطح تری گلیسیرید با فنوفیبرات ها نیز ممکن است اثر مفیدی داشته باشد. استفاده از عوامل ضد پلاکتی مانند آسپرین برای مسائل ایمنی و جلوگیری از عوارض چشمی دیابت نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

رتینوپاتی دیابتی چیست
رتینوپاتی دیابتی چیست

بهترین دکتر درمان رتینوپاتی دیابتی

هرگونه تاخیر در مراجعه به پزشک می تواند پروسه درمانی مشکلات چشمی شما را سخت تر کند. قطعا داشتن یک پزشک با تجربه با عملکرد ثابت شده خوب می تواند خیال شما را بابت کیفیت عمل و همچنین نتیجه و عوارض آن راحت کند. شما برای درمان مشکلات چشمی خود می توانید به دکتر پریسا حمامی متخصص چشم مراجعه کنید. ایشان با بهره گرفتن از جدیدترین روش های روز دنیا مشکلات چشمی را درمان می کنند. در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با بیماری های مختلف چشمی می توانید از ایشان مشاوره بخواهید و مطمئن شوید که کاندید مناسبی برای مشکلات چشمی هستید یا خیر.

 

مقالات مرتبط

علت ایجاد کوررنگی

علت ایجاد کوررنگی دیدن دنیا در رنگ های متنوع و زیبا، یکی از شگفت انگیزترین توانایی های انسان است. اما برای برخی افراد، این دنیای

پرش پلک چشم

پرش پلک چشم و علل آن پلک زدن، حرکتی طبیعی و ناخودآگاه است که چشم ها را در برابر گرد و غبار، نور شدید و

بیرون زدگی چشم از حدقه

بیرون زدگی چشم از حدقه بیرون زدگی چشم از حدقه، که در اصطلاح پزشکی به آن “اکسوفتالموس” یا “پروپتوز” گفته می شود، یکی از شرایط

دوربینی چشم در کودکان

دوربینی چشم در کودکان دوربینی چشم یا هایپروپی (Hyperopia) یک اختلال شایع بینایی است که می تواند از سنین کودکی آغاز شود. کودکان مبتلا به

جدیدترین مقالات

علت ایجاد کوررنگی

علت ایجاد کوررنگی دیدن دنیا در رنگ های متنوع و زیبا، یکی از شگفت انگیزترین توانایی های انسان است. اما برای برخی افراد، این دنیای

پرش پلک چشم

پرش پلک چشم و علل آن پلک زدن، حرکتی طبیعی و ناخودآگاه است که چشم ها را در برابر گرد و غبار، نور شدید و

بیرون زدگی چشم از حدقه

بیرون زدگی چشم از حدقه بیرون زدگی چشم از حدقه، که در اصطلاح پزشکی به آن “اکسوفتالموس” یا “پروپتوز” گفته می شود، یکی از شرایط

عمل لیزیک مناسب تر است یا لازک؟

عمل لیزیک مناسب تر است یا لازک؟ امروزه، میلیون ها نفر در سراسر جهان از عینک و لنزهای تماسی برای تصحیح بینایی خود استفاده می