info@drhamami.com

تهران، میدان ونک، کوچه والی نژاد، پلاک ۳۲، طبقه ۵

هر آنچه باید در مورد لازک چشم بدانید

لازک چشم

فهرست مطالب

لازک چشم از جمله عمل هایی است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته و جزء عمل های سرپایی برای اصلاح عیوب انکساری چشم با استفاده از اشعه لیزر است. این عمل به خاطر عدم درد و خونریزی که دارد می تواند یک گزینه عالی برای حذف عینک و لنز باشد. به همین دلیل، ما در ادامه بیشتر در مورد آن با شما صحبت می کنیم.

 

معرفی عمل لازک چشم

لازک چشم در دسته بندی عمل هایی است که معمولاً برای اصلاح دوربینی، آستیگماتیسم و نزدیک بینی به انجام آن می پردازند. این عمل یک نوع عمل ترکیبی از دو روش لیزیک و PRK است. در واقع می توان این گونه گفت که این جراحی جزء جراحی های سرپایی قرنیه چشم است که جراح می تواند عیوب انکساری چشمان شما را از بین ببرد.

در بین انواع روش های جراحی لیزر چشم، معمولاً روش لازک جزء محبوب ترین ها به شمار می آید و در مقایسه با عمل لیزیک نتایج به مراتب بهتری را به نمایش می گذارد. معمولاً در این روش، جراحی شکل قرنیه تغییر کرده و جراح از لیزری به نام اگزایمر استفاده می کند. به گونه ای که نور به داخل چشم تابانده شده تا شما بتوانید بدون اینکه از عینک یا لنز استفاده کنید، بینایی خوب و مطلوبی داشته باشید.

 

عمل لازک چشم برای چه کسانی مناسب است

عمل لازک چشم برای آن دسته از افرادی می تواند مناسب باشد که در طول سال اخیر شماره چشم آن ها ثابت بوده و همچنین شماره چشم کمتر از 10 دارند. در این میان، می توان گفت آن دسته از بیمارانی که بیماری هایی نظیرآب مروارید، قوز قرنیه، دیابت و روماتیسم پیشرفته ندارند هم می توانند کاندید مناسبی برای انجام این عمل جراحی چشم باشند.

 

مزایای عمل لازک چشم

از جمله مزایایی که برای عمل لازک چشم می توان در نظر گرفت، این است که این روش از جمله روش های جراحی بدون درد و البته خونریزی است و صد درصد نیاز به بیهوشی ندارد و این یکی از مزایای اصلی به شمار می آید. توجه داشته باشید که شما اگر هزینه این عمل جراحی را در مقایسه با هزینه خرید عینک و لنز در نظر بگیرید، متوجه خواهید شد که یک هزینه مقرون به صرفه را پرداخت می کنید. این خود موضوع بسیار ترغیب کننده ای است. مزیت دیگر این است که عمل لازک در مقایسه با عمل لیزیک بسیار کم عوارض تر است.

لازک چشم
لازک چشم

عوارض جراحی لازک چشم

به هر حال عمل لازک چشم هم مانند بسیاری از عمل های دیگر می تواند عوارض جانبی موقتی داشته باشد. با توجه به این نکته که عمل لازک تقریباً عوارضی شبیه عمل لیزیک دارد، می توان گفت این عوارض در طی چند روز برطرف شده و جای نگرانی نخواهد بود.

اولین عارضه ای که می توان در نظر گرفت مبهم شدن و تاری دید است که البته با انعکاس نور بین چند روز تا چند هفته بعد از عمل ادامه دارد. اصلاح بیش از حد بینایی هم یکی دیگر از عوارضی است که نمی توان آن را نادیده گرفت، به گونه ای که بینایی کمرنگ شده و شاید نیاز به جراحی مجدد باشد.

برای برخی از فعالیت ها احتمال استفاده از لنز و عینک هم وجود دارد و معمولاً چند هفته بعد از عمل لازک چشم، چشم خشک شده و فرد باید از قطره چشم مصنوعی برای کنترل استفاده کند. ماجرا به همین جا ختم نمی شود؛ چرا که اگر فردی عمل لازک را جدی نگیرد و مراقبت های بهداشتی آن را رعایت نکند، باید احتمال عفونت را هم در نظر بگیرد.

در طی عمل جراحی مانند لازک معمولاً از الکل استفاده می شود که الکل به بافت سلول های اپیتلیال آسیب وارد کرده ولی بعد از عمل این مشکل برطرف می شود؛ چرا که در بسیاری از مواقع فلاپ اپیتلیالی که نازک شده است به اندازه کافی قوی نیست و ممکن است از بین برود. در مواردی که فرد نزدیک بین است احتمال اینکه دید مناسبی هم نداشته باشد بسیار بالا است.

 

مراحل انجام عمل لازم چشم

مراحل انجام عمل لازک چشم به این شکل است که در ابتدا جراح از ابزاری به نام تریفین استفاده می کند تا آن را به اپیتلیوم قرنیه بتواند متصل کند، سپس تریفین برشی 270 درجه ای را به وجود می آورد و ۹۰ درجه بعدی برش به لولای فلپ تبدیل می شود، باید توجه داشت که جراح در این شرایط از ابزار شفافی هم استفاده می کند تا بتواند اپیتلیوم را خنک کرده و داخل قوس الکل بریزد.

مرحله چهارم به این شکل است که برای باز شدن مسیر لیزر، جراح باید به آرامیفلپ سست اپیتلیوم را به یک طرف بکشاند و سپس برای تصحیح بینایی از لیزر اگزایمر، برای تغییر شکل استرومای قرنیه روی چشم استفاده کند. در هر مرحله آخر هم فلپ اپیتلیال روی چشم قرار می گیرد و سپس جراح از لنز مخصوصی به عنوان باند محافظ چشم استفاده می کند.

 

اقدامات قبل از عمل لازک چشم

معمولاً قبل از عمل لازک چشم افراد نباید از لنز تماسی استفاده کنند؛ همچنین شب قبل از عمل فرد باید استحمام کرده و پلک و مژه های خود را با شامپو بچه به صورت کامل شسته باشد. ناگفته نماند که به هیچ عنوان از روز قبل از عمل چشمان فرد هیچ گونه مواد آرایشی نباید داشته باشد.

در روز عمل فرد از هیچگونه مواد شوینده و آرایشی هم نباید روی صورت خود استفاده کند. استفاده از عطر و ادکلن در روز عمل هم کاملاً ممنوع است و توصیه ما به شما این است که سعی کنید در روز عمل یک همراه داشته باشید تا در هنگام بازگشت به منزل شرایط بهتری را تجربه کنید.

حفظ آرامش و خونسردی از جمله مواردی است که باید در روز عمل آن را جدی گرفت؛ چرا که این عمل یک عمل کاملاً سرپایی و ساده است و قبل از عمل لازک از قرنیه عکسبرداری می شود تا جراح بتواند نتیجه را مورد انتظار را بررسی قرار دهد.

لازک چشم
لازک چشم

دوره نقاهت بعد از عمل لازک چشم

دوره نقاهت عمل لازک چشم به این شکل است که بعد از عمل نباید رانندگی کنید و بهتر است دوره بهبودی خود را یک هفته در نظر بگیرید؛ همچنین بعد از جراحی شاید ناراحتی خفیفی در چند روز اولیه وجود داشته باشد که این امر کاملاً طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. حدوداً ۴ روز برای بهبود سلول های اپیتلیال بهتر است لنز مخاطی را در چشم خود نگه دارید. از آنتی بیوتیک ها و استروئیدهای موضعی که پزشک تجویز کرده است برای حداقل سه هفته استفاده کنید و این چنین روند درمان خود را تسریع کرده و خطر عفونت را به حداقل برسانید.

 

مراجعه به پزشک

همان طور که در مورد عمل لازک چشم با شما صحبت کردیم، بهتر است بدانید که در این شرایط مهارت و تجربه جراح مهم ترین موضوعی است که نباید آن را نادیده گرفت. دکتر حمامی متخصص و جراح چشم با داشتن فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم می تواند انتخاب مناسبی باشد. در این صورت شما می توانید از تجارب و سوابق کاری وی استفاده کرده و عملی نتیجه بخش را برای رفع عیوب انکساری تجربه کنید.

مقالات مرتبط

جراحی های ترمیمی پلک

جراحی های ترمیمی پلک اغلب با هدف اصلاح و روتوش مشکلاتی که از یک جراحی زیبایی چشم یا تروما به جای مانده است؛ انجام می

چرا چشم آب سیاه می آورد؟

آب سیاه با افزایش سن احتمال بروز بیشتری دارد به‌ همین خاطر پزشکان پیشنهاد می‌کنند که افراد میانسال به‌ صورت سالانه تحت چکاپ‌های پزشکی و

آیا تومور چشم کشنده است؟

تومور چشم می‌تواند در بخش‌های مختلف چشم مثل مشیمیه، شبکیه یا پلک به وجود آید. این تومورها با توجه به ناحیه آسیب‌دیده علائم خاصی دارند

جدیدترین مقالات

ورم چشم چیست

ورم چشم چیست و درمان ورم چشم به معنای تورم ناحیه ی اطراف چشم است، که معمولاً به عنوان پف چشم نیز شناخته می شود.

خشکی چشم و درمان

خشکی چشم و درمان ممکن است شما هم تا حدی با خشکی چشم مواجه شده باشید و علائم آن از جمله کاهش ترشح اشک را

میوز چشم چیست

میوز چشم چیست؟ مرکز تاریکی درون چشم را مردمک می نامند و “میوز” اصطلاح پزشکی برای مردمک های کوچک و منقبض است. میوز چشم ممکن

عفونت چشم از چیست

عفونت چشم از چیست؟ عفونت چشم یک موضوع شایع است که بسیاری از ما در طول عمر خود با آن روبرو می شویم. این نوع