info@drhamami.com

تهران، میدان ونک، کوچه والی نژاد، پلاک ۳۲، طبقه ۵

برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک

برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک

فهرست مطالب

آیا برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک حقیقت دارد؟ این سؤال یکی از پرتکرارترین پرسش‌هایی است که اکثر کاندیدهای عمل جراحی لازک، درباره آن از پزشک یا جراح متخصص چشم سؤال می‌کنند. برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک یکی از مشکلاتی است که ممکن است برخی از افراد بعد از انجام این جراحی به آن دچار شوند. اگرچه احتمال ضعیف شدن چشم بعد از عمل لازک بسیار پایین است؛ اما این احتمال وجود دارد. در ادامه این مطلب شما را با دلایل برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک آشنا می‌کنیم و به معرفی راه حل رفع این مشکل می‌پردازیم.

 

بالا بودن نمره چشم قبل از جراحی لازک

یکی از شایع‌ترین علت‌های بازگشت نمره چشم بعد از عمل لازک، بالا بودن نمره چشم است. کسانی که نمره چشم آن‌ها قبل از جراحی بیش از اندازه بالا باشد؛ ممکن است نتوانند نتیجه مطلوبی از این عمل سرپایی به دست بیاورند. معمولاً اغلب پزشکان این احتمال را به بیماران می‌دهند تا بتوانند تصمیم درستی در این خصوص اتخاذ کنند.

برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک
برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک

استفاده مداوم و طولانی مدت از چشم ها

در بسیاری از مواقع مهم‌ترین علت برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک، استفاده مداوم و طولانی‌مدت از چشم‌ها است. بسیاری از افراد به دلیل شرایط کاری که دارند؛ زمان زیادی از وقت خود را صرف نگاه کردن به لپ‌تاپ، تلفن همراه و… می‌کنند. در چنین شرایطی ممکن است به دلیل خیره شدن زیاد به این صفحات، چشم‌ها دوباره ضعیف شوند و نیاز به درمان پیدا کنند.

 

استفاده از داروهای حاوی هورمون

در برخی از افراد علت برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک، تزریق هورمون یا مصرف داروهایی است که حاوی هورمون هستند. در حال حاضر بسیاری از زنان برای رفع مشکلات ناباروری خود، ملزم به استفاده از داروهای هورمونی یا تزریق هورمون می‌شوند. این داروها در موارد نادر ممکن است باعث شوند تا چشم‌ها مجدداً بعد از عمل لازک یا هر نوع جراحی مرتبط با عیوب انکساری چشم ضعیف شوند. علاوه براین؛ برخی از داروهایی که برای درمان جوش و آکنه تجویز می‌شوند؛ دارای هورمون هستند و می‌تواند باعث برگشت نمره چشم بعد از جراحی لازک شوند.

 

آستیگماتیسم بودن چشم ها

در حال حاضر بسیاری از کسانی که در میان انواع عیوب انکساری، از آستیگماتیسم بودن چشم‌ها رنج می‌برند؛ ممکن است بعد از عمل جراحی لازک نیز، نیاز به جراحی مجدد داشته باشند. البته جراحی دوباره نشان‌دهنده بازگشت نمره چشم نیست؛ بلکه جراح با جراحی مجدد چشم‌هایی که از مشکل آستیگماتیسم رنج می‌برند؛ به تنظیم دقیق‌تر آن‌ها می‌پردازد.

برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک
برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک

نداشتن توجه کافی به توصیه های پزشک بعد از عمل

اگرچه درصد بالایی از میزان موفقیت جراحی لازک به مهارت و تخصص جراح چشم بستگی دارد؛ اما رعایت نکردن مراقبت‌های بعد از عمل و بی‌توجهی به توصیه‌های پزشک متخصص چشم می‌تواند باعث شود که شما نتیجه مطلوبی از این عمل سرپایی دریافت نکنید. خیره نشدن به صفحات دارای نور، نداشتن فعالیت‌های سنگین، استفاده از عینک آفتابی، خیره نشدن به تلفن همراه، تلویزیون، کتاب و…برای مدت طولانی، مصرف داروها و قطره‌ها در ساعات مقرر و… از جمله نکاتی است که می‌تواند نتیجه عمل جراحی لازک را تحت تأثیر قرار دهد و مانع ضعیف شدن مجدد چشم‌ها بعد از عمل شود.

 

سایر عوامل برگشت نمره چشم بعد از جراحی لازک

علاوه بر مواردی که در بالا گفته شده است؛ دلایل دیگری هستند که ممکن است باعث برگشت نمره چشم‌ها بعد از جراحی لازک شوند. ازجمله عوامل تأثیرگذار در بازگشت نمره چشم بعد از جراحی لازک عبارتند از:

 • افراد مبتلابه بیماری دیابت
 • افراد مبتلابه آب مروارید
 • افراد مبتلابه گلوکوم
 • افراد مبتلابه قوز قرنیه
 • افراد مبتلابه بیماری‌های نقص ایمنی مانند ام اس و روماتیسم
 • افراد دارای مردمک‌های گشاد

 

راه های جلوگیری برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک

اگرچه احتمال برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک بسیار پایین است؛ اما اگر نگران به وجود آمدن این مسئله پس از جراحی هستید؛ لازم است تا با انجام نکاتی که در ادامه گفته می‌شود؛ از ضعیف شدن چشم بعد از عمل لازک پیشگیری کنید. نکات پیشگیری از ضعیف شدن چشم‌ها بعد از جراحی لازک عبارتند از:

 • مراجعه به یک پزشک متخصص و حاذق برای انجام جراحی لازک
 • توجه به نکات و توصیه‌های پزشک بعد از عمل لازک
 • مراجعه منظم به پزشک برای بررسی وضعیت چشم بعد از عمل
 • درمان بیماری آب مروارید و آب سیاه
 • مشورت با پزشک برای مصرف داروهای حاوی هورمون
 • خیره نشدن به لپ‌تاپ، تلفن همراه، کتاب، تلویزیون و…برای مدت طولانی
 • استفاده از عینک آفتابی در هنگام خروج از منزل
برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک
برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک

درمان برگشت نمره چشم بعد از جراحی لازک

خوشبختانه احتمال برگشت نمره چشم بعد از جراحی لازک بسیار پایین است و تنها تعداد معدودی از افراد بعدازاین عمل نیاز به درمان مجدد پیدا می‌کنند. بااین‌حال اگر فردی مشکل برگشتن نمره چشم‌ها بعد از جراحی‌هایی چون لازک و لیزیک را تجربه کند؛ می‌تواند برای جراحی مجدد اقدام کند. جراح طی یک جراحی ترمیمی، این مشکل را به‌طور کامل برای بیمار رفع می‌کند.

 

مراجعه به پزشک

در مطلب فوق به بررسی علت برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک و راه‌های پیشگیری از آن پرداختیم. در برخی از موارد علت برگشت نمره چشم بعد از جراحی، تجربه و مهارت ناکافی جراح چشم است. لذا؛ پیشنهاد می‌شود تا برای انجام این جراحی به جراحان حاذق و باتجربه‌ای مراجعه شود.

اگر به دنبال یک جراح خوب برای انجام عمل لازک چشم هستید؛ می‌توانید با خیال آسوده به مطب دکتر پریسا حمامی، جراح چشم و فوق تخصص پلاستیک و زیبایی مراجعه کنید. ایشان باتجربه بالا و تخصص کافی درزمینه انواع جراحی‌های چشم، این عمل را با کمترین عوارض و درصد موفقیت بالا انجام می‌دهند. برای رزرو وقت نزد ایشان، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی درج‌شده در سایت، با مطب دکتر پریسا حمامی تماس حاصل کنید.

مقالات مرتبط

منظور از عیوب انکساری چشم چیست؟

عیوب انکساری چشم جزو مشکلاتی محسوب می‌شود که در سیستم اپتیکی چشم ایجاد شده و انکسار به‌صورت نرمال و طبیعی را مختل می‌کند. به‌ همین

لیزیک یا لازک؛ کدام مناسب تر است؟

لیزیک و لازک دو جراحی کم تهاجم برای درمان عیوب انکساری چشم هستند؛ که به دلیل نتایج موفقیت‌آمیزی که به همراه داشته‌اند؛ مورد توجه بسیاری

تقویت چشم ها بعد از جراحی لیزیک

لیزیک و سایر عمل‌های چشم مانند لازک، فمتولیزیک، پی آر کی و…اگر توسط یک جراح حاذق و متخصص انجام شوند؛ با نتایج موفقیت‌آمیزی همراه هستند؛

عوارض لیزیک چشم

لیزیک چشم یکی از عمل‌ های بسیار رایج است که برای رفع عیوب انکساری چشم انجام می‌ شود. عمل لیزیک مانند بسیاری از جراحی‌ های

جدیدترین مقالات

ورم چشم چیست

ورم چشم چیست و درمان ورم چشم به معنای تورم ناحیه ی اطراف چشم است، که معمولاً به عنوان پف چشم نیز شناخته می شود.

خشکی چشم و درمان

خشکی چشم و درمان ممکن است شما هم تا حدی با خشکی چشم مواجه شده باشید و علائم آن از جمله کاهش ترشح اشک را

میوز چشم چیست

میوز چشم چیست؟ مرکز تاریکی درون چشم را مردمک می نامند و “میوز” اصطلاح پزشکی برای مردمک های کوچک و منقبض است. میوز چشم ممکن

عفونت چشم از چیست

عفونت چشم از چیست؟ عفونت چشم یک موضوع شایع است که بسیاری از ما در طول عمر خود با آن روبرو می شویم. این نوع