info@drhamami.com

تهران، میدان ونک، کوچه والی نژاد، پلاک ۳۲، طبقه ۵

جراحی اصلاح بیرون زدگی چشم از حدقه

جراحی اصلاح بیرون زدگی چشم از حدقه

فهرست مطالب

جراحی اصلاح بیرون زدگی چشم از حدقه

بیرون زدگی چشم از حدقه یکی از انواع مشکلات چشمی است؛ که در برخی از موارد فرد برای درمان آن نیاز به جراحی پیدا می کند. بیرون زدگی چشم ها از حدقه در بسیاری از مواقع نشان دهنده یک بیماری زمینه ای در فرد است. بنابراین؛ ضروری است که برای بررسی علت آن به پزشک متخصص چشم مراجعه شود.

تومورها و تیروئید چشمی از دلایل شایعی هستند که می توانند باعث شوند فرد برای اصلاح بیرون زدگی حدقه، اقدام به جراحی کند. چنانچه این جراحی صورت نگیرد؛ ممکن است فرد مشکلاتی نظیر خشکی و التهابات شدید چشم را تجربه کند. اهمیت انجام جراحی اصلاح بیرون زدگی حدقه در برخی از افراد موجب شده است که ما در این محتوا به شرح کامل این جراحی، مزایا، معایب و مراقبت های پس از آن بپردازیم. برای دانستن اطلاعات بیشتر در این زمینه، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

منظور از بیرون زدگی چشم از حدقه چیست؟

بیرون زدگی چشم از حدقه وضعیتی است که در آن یک یا هر دو چشم فرد به دلیل بیرون زدگی کره چشم از کاسه، دچار برآمدگی می شود. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که اصلی ترین عامل بیرون زدگی چشم ها از حدقه، وجود اختلال در غده های تیروئیدی است. البته عواملی نظیر سرطان، عفونت بافت اطراف چشم، همانژیوم و… می توانند زمینه ساز بیرون زدگی حدقه باشند. چنانچه فردی به وضعیت بیرون زدگی حدقه دچار شود، ممکن است علائمی نظیر اختلالات بینایی، دوبینی، خشکی چشم، تورم، درد چشم، حساسیت به نور و التهاب شدید را تجربه کند.

جراحی اصلاح بیرون زدگی چشم از حدقه
جراحی اصلاح بیرون زدگی چشم از حدقه

جراحی اصلاح بیرون زدگی چشم از حدقه چگونه انجام می شود؟

با گذشت زمان و درمان بیماری زمینه ای، علائم بیرون زدگی حدقه در فرد بهبود پیدا می کند. اما اگر با وجود گذشت زمان طولانی از این وضعیت، فرد شاهد بهبودی بیرون زدگی چشم نباشد؛ لازم است برای درمان آن اقدام به جراحی اصلاح بیرون زدگی حدقه کند. جراحی اصلاح بیرون زدگی حدقه بسته به شرایط بیمار به شیوه های مختلفی انجام می شود. در ادامه سه مورد از انواع جراحی هایی که برای اصلاح این وضعیت توسط جراح چشم انجام می شود؛ ذکر شده است.

جراحی کاهش فشار اوربیت چشم

جراحی کاهش فشار اوربیت چشم یکی از موثرترین روش های درمان تیروئید چشم است؛ که در بسیاری از مواقع برای بهبود  بیرون زدگی چشم از حدقه انجام می شود. این جراحی با هدف ایجاد فضای بیشتر برای ماهیچه ها و سایر بافت های چشم انجام می شود و تا حد زیادی می تواند نشانه های بیرون زدگی حدقه را بهبود ببخشد.

جراحی کاهش فشار اوربیت چشم یک عمل سرپایی است؛ که دوران نقاهت کوتاهی دارد و نتایج آن 30 تا 60 روز بعد از عمل روی چشم قابل مشاهده است. برای انجام این عمل، جراح در قدم اول مقداری از دیواره استخوان را برمیدارد؛ تا از طریق ایجاد اتصالات میان سینوس ها و حفره ها، فضای بزرگ تری را برای کره چشم ایجاد کند. برش های روی دیواره چشم قابل مشاهده نیست؛ چراکه در قسمت خارجی گوشه چشم یا پشت پلک انجام می شود.

بعد از ایجاد برش ها و ایجاد حفره بزرگ تر، چشم ها با کمک یک بانداژ به مدت 24 ساعت بسته می شوند. بعد از گذشت این مدت، جراح بانداژ را از روی چشم باز می کند تا به بررسی وضعیت چشم ها بعد از عمل بپردازد. دوبینی، درد، التهاب، تورم و…از عوارض بعد از عمل هستند؛ که با کمی استراحت و مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک بهبود پیدا می کنند.

 

 

سایر جراحی های اصلاح بیرون زدگی چشم

علاوه بر جراحی کاهش فشار اوربیت چشم، ممکن است جراح برای محافظت از اعضای چشم و ترمیم حالت چشم، اقدام به انجام جراحی های دیگر کند؛ که در ادامه به دو مورد از آن ها اشاره شده است.

  1. جراحی پلک: با توجه به اینکه در وضعیت بیرون زدگی چشم ها از حدقه، قرنیه چشم در معرض خطر بسیاری قرار دارد و ممکن است دچار التهابات شدید شود؛ جراح طی جراحی پلک، اقدام به ایجاد لایه ای می کند که به واسطه آن بتواند از اعصاب محیطی چشم، قرنیه و همچنین اجزای داخل کره چشم محافظت کند.
  2. جراحی عضله چشم: جراحی عضله چشم با هدف ترمیم ماهیچه های آسیب دیده ناشی از بیرون زدگی چشم از حدقه انجام می شود. طی این جراحی علاوه بر ترمیم ماهیچه های آسیب دیده؛ جراح به اصلاح ماهیچه های غیر طبیعی چشم می پردازد.
جراحی اصلاح بیرون زدگی چشم از حدقه
جراحی اصلاح بیرون زدگی چشم از حدقه

 

مراجعه به پزشک

در این نوشتار به بررسی کامل اینکه جراحی اصلاح بیرون زدگی چشم از حدقه چگونه انجام می شود و با چه مزایا و معایبی همراه است، پرداختیم. در صورتی که با نشانه های بیرون زدگی حدقه همراه هستید؛ بهتر است برای درمان آن به پزشک متخصص و حاذقی مراجعه کنید. انتخاب یک پزشک یا جراح توانمند و با تجربه احتمال بهبودی این وضعیت را افزایش می دهد.

اگر به دنبال یک پزشک و جراح متخصص برای بهبود بیرون زدگی حدقه هستید؛ می توانید به مطب دکتر پریسا حمامی مراجعه کنید. دکتر پریسا حمامی، متخصص و جراح چشم، دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از دانشگاه ایران است؛ که با تکیه بر دانش و مهارت بالای خود و استفاده از تجهیزات نوین و پیشرفته، انواع جراحی های چشمی تهاجمی و غیر تهاجمی را با کمترین عوارض انجام می دهد. برای تعیین نوبت حضوری می توانید از طریق را های ارتباطی درج شده در سایت ایشان اقدام کنید.

 

 

مقالات مرتبط

جراحی گذاشتن پروتز حدقه

جراحی گذاشتن پروتز حدقه برای اصلاح فرورفتگی چشم آیا تا به حال به دلیل فرورفتگی یا گود رفتگی زیر چشم احساس پیری کرده اید؟ فرورفتگی

جراحی شکستگی حدقه

جراحی شکستگی حدقه حدقه یا کاسه چشم فضایی است که چشم و اجزای آن را در خود جای می دهد و از آن ها در

جدیدترین مقالات

ورم چشم چیست

ورم چشم چیست و درمان ورم چشم به معنای تورم ناحیه ی اطراف چشم است، که معمولاً به عنوان پف چشم نیز شناخته می شود.

خشکی چشم و درمان

خشکی چشم و درمان ممکن است شما هم تا حدی با خشکی چشم مواجه شده باشید و علائم آن از جمله کاهش ترشح اشک را

میوز چشم چیست

میوز چشم چیست؟ مرکز تاریکی درون چشم را مردمک می نامند و “میوز” اصطلاح پزشکی برای مردمک های کوچک و منقبض است. میوز چشم ممکن

عفونت چشم از چیست

عفونت چشم از چیست؟ عفونت چشم یک موضوع شایع است که بسیاری از ما در طول عمر خود با آن روبرو می شویم. این نوع