info@drhamami.com

تهران، میدان ونک، کوچه والی نژاد، پلاک ۳۲، طبقه ۵

جراحی شکستگی حدقه

جراحی شکستگی حدقه

فهرست مطالب

جراحی شکستگی حدقه

حدقه یا کاسه چشم فضایی است که چشم و اجزای آن را در خود جای می دهد و از آن ها در برابر عوامل تهدید کننده بیرونی و داخلی محافظت می کند. این حفره که از 7 استخوان تشکیل شده است؛ ممکن است به دلیل ضربات شدید دچار شکستگی شود. در پی شکستگی حدقه چشم، آسیب های جدی و جبران ناپذیری به چشم و سایر اجزای آن وارد می شود.

بنابراین؛ پزشکان تاکید دارند تا بلافاصله بعد از شکستگی اوربیت یا حدقه چشم، نسبت به درمان آن اقدام شود. جراحی شکستگی حدقه، یک راه حل درمانی موثر برای ترمیم شکستگی حدقه چشم است؛ که توسط حاذق ترین جراحان چشمی انجام می شود. ما در این مطلب ضمن بررسی جامع جراحی شکستگی کره چشم، به معرفی یکی از بهترین جراحان چشمی حاذق در این زمینه می پردازیم؛ تا کسانی که از این وضعیت رنج می برند؛ بدون نگرانی از بابت انتخاب پزشک، برای ترمیم شکستگی اوربیت اقدام کنند.

جراحی شکستگی حدقه چگونه انجام می شود؟

در مواردی که شکستگی حدقه چشم با تکنیک های درمانی غیر جراحی مانند استفاده از دارو و کمپرس آب خنک قابل درمان نباشد؛ پزشک متخصص چشم توصیه می کند تا ترمیم شکستگی کاسه چشم با روش های تهاجمی مانند عمل جراحی انجام شود. برای انجام این عمل نیاز است تا بیمار به حالت بیهوشی عمومی در بیاید. بعد از اثرگذاری مواد بیهوشی، جراح بسته به محل شکستگی اوربیت، برش کوچکی را در نقاطی مانند چین های کناره چشم، پلک و بافت ملتحمه ایجاد می کند.

جراحی شکستگی حدقه
جراحی شکستگی حدقه

این برش با هدف خارج کردن خرده های استخوان شکسته از فضای حدقه انجام می شود. زمانی که تمام خرده استخوان ها و بافت های سینوسی از کاسه چشم خارج شود؛ جراح به ترمیم حدقه می پردازد. ترمیم حدقه چشم با ایمپلنت انجام می شود؛ به طوری که تمام شکستگی ها با مواد ایمپلنت پوشش داده می شوند.

مراقبت های بعد از جراحی شکستگی حدقه

مراقبت های بعد از جراحی شکستگی حدقه نقش بسزایی در نتیجه عمل دارند. بررسی های انجام شده نشان می دهد؛ کسانی که مراقبت ها و توصیه های پزشک متخصص چشم را به درستی انجام می دهند؛ دوران نقاهت کوتاه تری را تجربه می کنند و با عوارض کمتری دست و پنجه نرم می کنند. بیماران یک روز بعد از جراحی شکستگی حدقه در بیمارستان بستری می شوند؛ تا پزشک متخصص از ثابت شدن وضعیت آن ها بعد از عمل اطمینان حاصل کند.

بعد از ترخیص از بیمارستان، لازم است تا تمام داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص در زمان مقرر مصرف شوند. مصرف به موقع داروهای تجویزی کمک می کند تا درد ناشی از عمل تسکین پیدا کند و فرد دچار عفونت چشم نشود. همچنین پیشنهاد می شود تا بعد از عمل شکستگی حدقه از انجام هرگونه فعالیت سنگین که باعث فشار آمدن به چشم ها می شود، پرهیز شود. در روزهای ابتدایی احتمال خونریزی چشم وجود دارد. بنابراین؛ بهتر است با مشورت پزشک متخصص از مصرف داروهای رقیق کننده خون پرهیز شود.

جراحی شکستگی حدقه چشم با چه عوارضی همراه است؟

بسته به اینکه جراح شکستگی کاسه چشم را با چه روشی ترمیم کرده باشد؛ عوارض جراحی شکستگی حدقه متفاوت است. اما به طور معمول اغلب افراد بعد از جراحی عوارضی نظیر ایجاد اسکار در محل برش، متقارن نبودن چشم ها و دوبینی را تجربه می کنند.

اغلب این عوارض در صورت مصرف به موقع داروها بعد از 14 روز درمان می شوند؛ اما ممکن است فرد دوبینی چشم را برای مدت بیشتری تجربه کند. همچنین اگر میزان شکستگی حدقه چشم شدید باشد؛ با وجود انجام جراحی ممکن است مشکل نا متقارن بودن چشم ها ترمیم نشود. در چنین وضعیتی ممکن است نیاز باشد تا جراح عمل های دیگری را برای رفع قرینه نبودن چشم ها انجام دهد.

چه زمانی باید برای عمل شکستگی کاسه چشم به پزشک متخصص چشم مراجعه کنیم؟

اغلب توصیه می شود تا بلافاصله بعد از ضربه شدید به حدقه چشم، برای بررسی وضعیت آسیب دیدگی به پزشک متخصص چشم مراجعه شود. پزشک چشم با معاینه و انجام سی تی اسکن، به تشخیص شکستگی چشم می پردازد و در صورت جدی بودن این شرایط، برای انجام جراحی اقدام می کند. در مواردی که فرد بعد از ضربه به چشم با علائمی مانند بیرون زدگی چشم از حدقه، خونریزی، درد شدید در گونه، نا توانی در حرکت دادن کره چشم، گود رفتگی شدید، دوبینی و اختلالات شدید بینایی همراه باشد؛ لازم است هرچه سریع تر برای درمان به پزشک مراجعه کند.

جراحی شکستگی حدقه
جراحی شکستگی حدقه

 

مراجعه به پزشک

در این نوشتار به شرح کامل اینکه جراحی شکستگی حدقه چگونه انجام می شود و فرد بعد از اتمام جراحی لازم است تا چه اقداماتی را برای تسکین درد و کوتاه کردن طول دوران نقاهت انجام دهد، پرداختیم. چنانچه به دلیل ضربه شدید به چشم نگران شکستگی حدقه چشم هستید؛ لازم است برای تشخیص و درمان به چشم پزشکی حاذق و متخصص مراجعه کنید.

دکتر پریسا حمامی، متخصص و جراح چشم، دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از دانشگاه ایران است؛ که با تجربه و دانش بالای خود، انواع عمل های تهاجمی و غیر تهاجمی چشم را در کوتاه ترین زمان و با کمترین عوارض انجام می دهد. اگر ساکن استان تهران هستید و باید برای انجام جراحی شکستگی حدقه چشم اقدام کنید؛ می توانید با اطمینان کامل و بدون نگرانی دکتر پریسا حمامی را برای اینکار انتخاب کنید. برای رزرو نوبت حضوری کافیست از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت ایشان اقدام کنید.

مقالات مرتبط

جراحی گذاشتن پروتز حدقه

جراحی گذاشتن پروتز حدقه برای اصلاح فرورفتگی چشم آیا تا به حال به دلیل فرورفتگی یا گود رفتگی زیر چشم احساس پیری کرده اید؟ فرورفتگی

جدیدترین مقالات

ورم چشم چیست

ورم چشم چیست و درمان ورم چشم به معنای تورم ناحیه ی اطراف چشم است، که معمولاً به عنوان پف چشم نیز شناخته می شود.

خشکی چشم و درمان

خشکی چشم و درمان ممکن است شما هم تا حدی با خشکی چشم مواجه شده باشید و علائم آن از جمله کاهش ترشح اشک را

میوز چشم چیست

میوز چشم چیست؟ مرکز تاریکی درون چشم را مردمک می نامند و “میوز” اصطلاح پزشکی برای مردمک های کوچک و منقبض است. میوز چشم ممکن

عفونت چشم از چیست

عفونت چشم از چیست؟ عفونت چشم یک موضوع شایع است که بسیاری از ما در طول عمر خود با آن روبرو می شویم. این نوع