info@drhamami.com

تهران، میدان ونک، کوچه والی نژاد، پلاک ۳۲، طبقه ۵

جراحی های حذف عینک

جراحی های حذف عینک

فهرست مطالب

جراحی های حذف عینک به روش های: لیزیک، فمتولیزیک، فمتواسمایل، PRK

چندسالی است که بالا رفتن سطح دانش پزشکان و روی کار آمدن تجهیزات پزشکی مدرن مانند دستگاه های لیزر، تحولات بی نظیری در درمان یا اصلاح عیوب انکساری چشم پدید آورده است. در حال حاضر جراحان می توانند با انجام جراحی های کم تهاجم اما نتیجه بخش، بسیاری از انواع عیوب انکساری چشم را درمان کنند. حال کسانی که به دلیل مشکلاتی نظیر نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و…مجبور به استفاده از عینک و لنزهای تماسی بوده اند، نگران نیستند؛ چراکه می توانند در شرایط مناسب با انجام جراحی های سرپایی، نسبت به حذف عینک اقدام کنند.

اما جراحی های حذف عینک به روش های مختلفی انجام می شود. بنابراین؛ ممکن است این سوال در ذهن مخاطب ایجاد شود که کدام نوع جراحی برای اصلاح عیوب انکساری چشمان او مناسب است؟ برای پاسخ به این سوال مخاطب، لازم دانستیم تا به معرفی و مقایسه برخی از انواع روش های جراحی حذف عینک بپردازیم. چنانچه کاندید انجام عمل جراحی حذف عینک هستید، اما اطلاعات جامعی درباره انواع روش های جراحی عیوب انکساری چشم ندارید؛ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

جراحی حذف عینک به روش لیزیک

لیزیک به عنوان یکی از بهترین و موثرترین روش های درمان عیوب انکساری چشم شناخته می شود. این روش جراحی اغلب نتایج موفقیت آمیزی را به دنبال دارد؛ اما ممکن است فرد با وجود انجام این جراحی، بعد از ورود به میانسالی، هنگام رانندگی در شب و همچنین مطالعه نیاز به استفاده از عینک داشته باشد.

کم بودن میزان عوارض جراحی لیزیک در کنار نتیجه بخش بودن آن باعث شده است که از لیزیک به عنوان یکی از محبوب ترین روش های جراحی عیوب انکساری چشم نام برده شود. البته بسیاری از کاندیدا بعد از جراحی مشکلاتی نظیر خشک شدن چشم ها، کبودی، تورم، درد و قرمزی را تجربه می کنند؛ که طبیعی است و بعد از مدتی این علائم از بین می رود.

جراحی های حذف عینک
جراحی های حذف عینک

جراحی لیزیک چگونه انجام می شود؟

لیزیک از آن دسته عمل های چشمی است که جراح آن را به صورت سرپایی و در کمتر از 1 ساعت انجام می دهد. برای انجام این عمل نیازی به بیهوشی عمومی نیست و جراح با تزریق بی حسی موضعی یا قطره های بی حسی، مانع از آن می شود که بیمار دردی را حین عمل تجربه کند. جراح در قدم اول برای دسترسی به لایه های داخل چشم اقدام به ایجاد یک برش بسیار نازک روی سطح قرنیه می کند. بعد از دسترسی به لایه داخلی قرنیه، جراح با تاباندن اشعه لیزر به قرنیه آسیب دیده، تغییراتی در شکل آن ایجاد می کند، که به درمان آن منجر می شود.

جراحی حذف عینک به روش prk

کراتکتومی فوتورفراکتیک یا عمل پی آر کی یک متد درمانی کارآمد برای اصلاح مشکلاتی چون نزدیک بینی، آستیگماتیسم و دوربینی است. این روش جراحی با روی کار آمدن عمل لیزیک، چند سالی است که کمتر توسط جراحان انجام می شود؛ اما روش منسوخ شده ای نیست و هنوز هم بسته به شرایط چشم بیمار ممکن است جراح از این روش جراحی برای اصلاح عیوب انکساری چشم استفاده کند.

این روش جراحی مانند عمل لیزیک مدت زمان زیادی به طور نمی انجامد و جراح در کمتر از 30 دقیقه اصلاح عیوب چشم ها را انجام می دهد. اما طول دوران نقاهت عمل prk نسبت به عمل لیزیک بیشتر و سخت تر است و بیمار عوارض و خطرات بیشتری را بعد از پایان عمل تجربه می کند.

جراحی prk چگونه انجام می شود و برای چه کسانی مناسب است؟

جراحی پی آر کی بسیار مشابه عمل لیزیک است؛ اما در مراحل اولیه با یکدیگر متفاوت هستند. در این روش جراح ابتدا با کمک قطره های مخصوص، چشمان بیمار را بی حس می کند؛ تا در حین جراحی دردی را احساس نکند. بعد از اثرگذاری مواد بیهوشی، جراح برشی را روی قرنیه ایجاد می کند و آن را از سطح چشم جدا می کند. بلافاصله بعد از جدا کردن لایه سطحی قرنیه، با استفاده از دستگاه لیزر اگزایمر یا اگسایمر شکل قرنیه را تغییر می دهد و به اصلاح چشم می پردازد. در جراحی لیزیک جراح بعد از برش اولیه روی لایه سطحی قرنیه آن را دور نمی اندازد؛ بلکه آن را بعد از اتمام لیزر، در جای خود فیکس می کند.

جراحی پی آر کی با وجود دوران نقاهت طولانی تر، بهترین گزینه برای آن دسته از بیمارانی است که از مشکلاتی چون خشکی چشم و همچنین نازک بودن قرنیه رنج می برند. به علاوه چنانچه فردی در طول روز ملزم به انجام کارهای سنگین و همچنین ورزش است؛ جراح به او پیشنهاد می کند تا عمل پی آر کی را انجام دهد؛ زیرا فلپ یا لایه سطحی قرنیه که در جراحی لیزیک برش و بعد از اتمام جراحی در جای خود فیکس شده است؛ در اثر ضربات و انجام کارهای بسیار سنگین ممکن است از جای خود جدا یا شل شود.

جراحی حذف عینک به روش فمتولیزیک

فمتولیزیک یکی از جدیدترین تکنیک های اصلاح عیوب انکساری چشم با کمترین میزان خطر و عوارض است. همانطور که از نام این عمل پیداست؛ جراح برای اصلاح عیوب انکساری چشم به روش فمتولیزیک، از جراحی لیزیک کمک می گیرد. شاید برایتان این سوال ایجاد شود که تفاوت دو عمل فمتولیزیک و لیزیک چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که فمتولیزیک نوع پیشرفته عمل لیزیک است.

در این متد درمانی تمام مراحل جراحی بدون دخالت دست انجام می شود. در واقع جراح برای ایجاد برش اولیه قرنیه و همچنین تغییر شکل قرنیه از دستگاه لیزر استفاده می کند. فمتوسکند و اگزایمر 2 دستگاه لیزری هستند که در این روش جراحی استفاده می شوند. جراح تمام مراحل این عمل را مانند جراحی لیزیک انجام می دهد؛ با این تفاوت که برش اولیه در سطح قرنیه را بدون استفاده از تیغ و تنها با کمک لیزر فمتوسکند انجام می دهد.

جراحی های حذف عینک
جراحی های حذف عینک

جراحی حذف عینک به روش فمتواسمایل

جراحی فمتواسمایل کم تهاجم ترین روش اصلاح عیوبی چون نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است. از این جراحی به عنوان عمل ریلکس اسمایل نیز یاد می شود. فمتو اسمایل برای آن دسته از بیمارانی که دارای خشکی چشم و قرنیه نازک هستند، بسیار مناسب است. به علاوه چنانچه بیماری بخواهد بعد از جراحی به بالاترین سطح از بینایی دست پیدا کند، می تواند برای انجام این عمل کم تهاجم و کم عارضه اقدام کند. برخلاف سه جراحی لیزیک، فمتولیزیک و پی آر کی، در جراحی فمتواسمایل جراح برشی را در سطح قرنیه بیمار ایجاد نمی کند؛ بلکه اصلاح عیوب انکساری چشم را با ایجاد 2 برش بسیار نازک در عمق 110 میکرونی قرنیه انجام می دهد.

در این جراحی مانند جراحی فمتولیزیک برای ایجاد برش از لیزر بسیار دقیق فمتوسکند استفاده می شود. 2 برشی که جراح در عمق 110 میکرونی قرنیه چشم ایجاد می کند؛ بافتی مشابه به یک عدسی را تشکیل می دهند. در نهایت جراح یک برش به اندازه 2 تا 4 میلی متر ایجاد می کند و این بافت عدسی شکل را از چشم خارج می کند. با خارج شدن این بافت، فرم قرنیه آسیب دیده چشم تغییر می کند و عیوب انکساری چشم درمان می شود.

 

مقالات مرتبط

جراحی اصلاح باز ماندن چشم

جراحی اصلاح باز ماندن چشم ناشی از فلج عصب هفت با کاشت پلاک طلا باز ماندن چشم یکی از مشکلات شایعی است که اغلب افراد

جراحی فمتو اسمایل

جراحی فمتو اسمایل؛ مزایا، معایب و مراقبت ها استفاده از تلفن همراه و تجهیزات هوشمند باعث شده است که امروزه اغلب افراد به نمونه های

جراحی ناخنک چشم

هر آنچه که درباره جراحی ناخنک چشم باید بدانید! ناخنک چشم یکی از عارضه های شایعی است که ممکن است بیمار برای بهبودی آن نیاز

جراحی مجرای اشکی

جراحی مجرای اشکی؛ مزایا و معایب و مراقبت ها انسداد یا گرفتگی مجرای اشکی وضعیتی است که ممکن است در دوران کودکی یا بزرگسالی اتفاق

جدیدترین مقالات

ورم چشم چیست

ورم چشم چیست و درمان ورم چشم به معنای تورم ناحیه ی اطراف چشم است، که معمولاً به عنوان پف چشم نیز شناخته می شود.

خشکی چشم و درمان

خشکی چشم و درمان ممکن است شما هم تا حدی با خشکی چشم مواجه شده باشید و علائم آن از جمله کاهش ترشح اشک را

میوز چشم چیست

میوز چشم چیست؟ مرکز تاریکی درون چشم را مردمک می نامند و “میوز” اصطلاح پزشکی برای مردمک های کوچک و منقبض است. میوز چشم ممکن

عفونت چشم از چیست

عفونت چشم از چیست؟ عفونت چشم یک موضوع شایع است که بسیاری از ما در طول عمر خود با آن روبرو می شویم. این نوع