info@drhamami.com

تهران، میدان ونک، کوچه والی نژاد، پلاک ۳۲، طبقه ۵

آیا بلفاروپلاستی درمان قطعی و دائمی برای افتادگی پلک است؟

درمان افتادگی پلک

فهرست مطالب

در صورت یکی از تاثیرگذارترین اعضا، چشم ها هستند که در بیان احساسات و حالت های درونی افراد اهمیت بسیار بالایی دارند؛ زیرا چشم های شاداب و جوان به طرف مقابل انرژی مثبت منتقل می کند. در مقابل چشم های خسته نشان از بی حوصلگی بوده و به طرف مقابل انرژی منفی منتقل می کند. یکی از علل خستگی چشم ها افتادگی پلک است که تحت تاثیر عوامل زیادی به ویژه افزایش سن رخ می دهد. برای بازگشت دوباره جوانی و شادابی به چشم ها از روش های خانگی و انواع گیاه های درمانی و دارویی تا ورزش و لیزر استفاده می شود؛ اما اصلی ترین روش درمانی افتادگی پلک جراحی بلفاروپلاستی است که با انجام آن پلک ها به سر جای خود برگشته و زیبا و درشت دیده می شوند؛ اما یکی از سوالات بیشتر افراد داوطلب جراحی بلفاروپلاستی این است که آیا این عمل دائمی است برگشت پذیر. برای پاسخ به این سوال در سایت دکتر حمامی همراه ما باشید.

 

افتادگی پلک

از جمله مشکلات زیبایی و بینایی که در سطح جهان قابلیت درمان دارد، افتادگی پلک ها هستند. چنانچه افتادگی پلک بالا با مردمک چشم در تماس نباشد و در بینایی فرد اختلال ایجاد نکند نیازی به جراحی نیست اما در صورتی که افتادگی پلاک چنان شدید باشد که مردمک را بپوشاند به جراحی نیاز است. پلک ها چین های نازک پوستی در بدن هستند که از چشم در برابر خشکی، ورود اجسام خارجی و فشار بیش از حد حفظ و نگهداری می کنند.

اما برخی مواقع پلک ها شل و آویزان شده و افتادگی پلک رخ می دهد. افتادگی پلک که به پتوز، بلفاروپتوز و یا بلفاروپتوزیس معروف است به دلایل ژنتیکی، افزایش سن، ضربه یا اختلالات پزشکی اتفاق می افتند. اگر افتادگی پلک یک چشم را تحت تاثیر قرار دهد، پتوز یک طرفه ولی در صورتی که دو طرف را تحت تاثیر قرار دهد، پتوز دو طرفه گفته می شود. افتادگی پلک در برخی از افراد به صورت ارثی و مادر زادی وجود دارد در مقابل در بعضی از افراد اکتسابی و دائمی بوده و به صورت مقطعی بروز می کند.

 

افتادگی پلک چشم

برخی مواقع پلک بالایی یک یا هر دو چشم از حالت طبیعی خارج شده و به شکل افتاده دیده می شوند با این وجود گاهی افتادگی چشم به طور مداوم رخ نمی دهد؛ از همین رو قابل تشخیص نیست. مستقیم در آینه به چشم تان نگاه کنید قسمت رنگی چشم باید در بالای مردمک قرار گرفته و هیچ بخشی از مردمک مشخص نباشد و با پلک پوشانده شود؛ در غیر این صورت جلوی چشم را گرفته و در بینایی تان نیز تاثیر خواهد گذاشت. گاهی چشم ها برای مدت طولانی خشک یا پر آب شده و کوچک تر دیده می شوند به طوری که چین و چروک بین پلک و دو ابرو از بین می رود.

آن دسته از افرادی که دچار افتادگی پلک هستند در اطراف آن احساس درد می کنند یا در صورتی که افتادگی پلک شدید باشد افراد مجبور اند سر خود را به سمت عقب خم کنند تا بتوانند صورت طرف مقابل را ببینند. گاهی هم افراد به دلیل سردرد های عصبی و میگرنی بین دو ابرو و اطراف چشم چین و چروک ایجاد می شود که نتیجه آن افتادگی پلک است.

 

انواع افتادگی پلک

افتادگی پلک انواع مختلفی دارد که در آنها را ادامه ذکر می کنیم:

اکتسابی
افتادگی پلک از نوع اکتسابی انواعی دارد که به شرح زیر است:

 • افتادگی پلک عصبی که در آن اعصاب پلک مختل شده و با مشکل روبرو می شود.
 • افتادگی پلک عضله ای: عضله چشم مختل شده و پلک به سمت بالا کشیده می شود.
 • افتادگی پلک تاندونی: تاندون چشم با مشکل روبرو شده و پلک به سمت بالا قرار می گیرد.
 • افتادگی پلک مکانیکی: که پلک به دلیل سنگینی عضلات بلند نمی شود.

مادر زادی
بعضی از افراد از همان ابتدای کودکی به دلیل ضعف عضله ای دچار افتادگی پلک می شوند.

درمان افتادگی پلک
درمان افتادگی پلک

جراحی بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی یک جراحی زیبایی به شمار می آید که در آن پزشک با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی جراحی را انجام می دهد. در عمل بلفاروپلاستی پوست های اضافی، چربی های بالا و پایین عضلات چشم به طور کامل برداشته می شود. بعد از عمل محل زخم بخیه و پانسمان می شود تا فرد وارد دوره نقاهت شود. اگر جراحی بلفاروپلاستی به درستی و توسط پزشکی ماهر صورت گیرد، فرد نتیجه واقعی عمل زیبایی را بعد از ۶ ماه مشاهده خواهد کرد؛ بنابراین افرادی که به صورت مادر زادی یا اکتسابی دچار افتادگی پلک شده‌ اند پس از جراحی و طی دوره درمان از نتایج آن شگفت زده خواهند شد.

 

انواع جراحی بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی که به منظور رفع افتادگی پلک انجام می شود به دو صورت انجام می گیرد که به شرح زیر است:

 • جراحی پلک بالا
 • جراحی پلک پایین

بلفاروپلاستی پلک بالا
در این نوع جراحی بخشی از بافت چربی برداشته می شود تا ضمن رفع افتادگی پلک، پوست پلک بالا نیز اصلاح شود. گاهی اوقات افتاد‌ی پلک آنقدر شدید است که بینایی فرد با اختلال مواجه می شود؛ از همین رو با عمل بلفاروپلاستی می توان مشکل را حل کرده و بینایی فرد را تقویت کرد.

بلفاروپلاستی پلک پایین
زیر چشم کیسه های چربی وجود دارد که باعث پف کردن چشم می شود؛ به خاطر همین عمل بلفاروپلاستی انجام می گیرد تا اگر بعد از برداشت چربی اضافی پلک پایین دچار افتادگی شد، پوست اضافی نیز در حین جراحی برداشته شود. عمل بلفاروپلاستی را می توان هم به صورت تکی و هم ترکیبی انجام داد یا ممکن است به منظور جوان سازی صورت همراه بلفاروپلاستی، لیفت ابرو و صورت انجام گیرد.

 

جراحی بلفاروپلاستی مناسب چه کسانی است؟

افرادی که شرایط زیر را داشته باشند کاندیدهای مناسبی برای جراحی بلفاروپلاستی هستند:

 • افرادی که در رده سنی بالاتر از ۳۵ سال قرار دارند.
 • افرادی که زیر چشم شان پف کرده یا شل شده است.
 • آن دسته از افرادی که از سلامت روحی و جسمی بالایی برخوردار است.
 • کسانی که سیگار مصرف نمی کنند.
 • افرادی که انتظار واقع بینانه از نتیجه عمل دارند.

 

آیا جراحی بلفاروپلاستی برگشت پذیر است یا دائمی؟

به طور تقریبی می توان گفت جراحی بلفاروپلاستی یک عمل زیبایی دائمی و همیشگی برای افتادگی پلک محسوب می شود؛ به شرط اینکه فرد متقاضی شرایط مناسبی داشته باشد. ماندگاری این جراحی زیبایی به عوامل مختلفی وابسته است و در عین حال ممکن است فرد به عمل مجدد نیاز داشته باشد. چنانچه در سنین پایین تر جراحی بلفاروپلاستی را انجام‌ دهید با گذشت زمان پوست اطراف چشم شل و چروک می شود که این شل شدن مجدد موجب افتادگی پلک خواهد شد و دوباره باید عمل بلفاروپلاستی انجام دهید.

یکی دیگر از عواملی که در ماندگاری جراحی زیبایی تاثیر زیادی دارد، مهارت و تجربه پزشک متخصص است؛ زیرا اگر پزشک خوبی را انتخاب نکنید ممکن است پوست، چربی، عضلات اضافی را به خوبی برندارد یا بخیه را به درستی انجام ندهد که در این صورت باید مجدد عمل ترمیمی انجام دهید؛ بنابراین فقط در صورتی می توانید از همیشگی و دائمی بودن افتادگی پلاک ها اطمینان پیدا کنید که پزشک متخصص و ماهر در سن مناسب عمل بلفاروپلاستی را برای تان انجام دهد. اکثر افرادی که جراحی بلفاروپلاستی را انجام‌ می دهند با یک نتیجه همیشگی و دائمی روبرو خواهند شد.

 

جراحی بلفاروپلاستی چه مزایایی دارد؟

همانطور که گفتیم جراحی بلفاروپلاستی به منظور رفع چربی و از بین رفتن شلی و پف چشم انجام می شود؛ از همین رو افرادی که این عمل را انجام می دهند از مزایای زیر بهره مند خواهند شد:

 • پس از عمل افراد از چهره ای طبیعی برخوردار می شوند.
 • افراد جوان تر شده و اعتماد به نفس بیشتری به دست می آورند.
 • بلفاروپلاستی یک نوع جراحی است که به صورت سرپایی و بیهوشی موضعی صورت می گیرد.
 • اگر جراح ماهر و سن افراد مناسب باشد نتیجه عمل بلفاروپلاستی دائمی خواهد بود.
 • زاویه دید افراد گسترش پیدا می کند.
درمان افتادگی پلک
درمان افتادگی پلک

دوره نقاهت بعد از جراحی بلفاروپلاستی

با توجه به نوع و میزان جراحی، عوامل فردی بیمار، توصیه ها و تجویزهای پزشک مدت زمان دوره نقاهت تعیین می شود. در حالت کلی بعد از جراحی بلفاروپلاستی دوره نقاهت حدود یک یا دو هفته طول می کشد اما اگر همراه با ترشحات زیاد، التهاب و عوارض جانبی دیگر باشد به احتمال زیاد دوره نقاهت بیش از دو هفته خواهد بود.

 

مراجعه به پزشک

در توضیحات بالا به طور کامل جراحی بلفاروپلاستی را بررسی کردیم. جراحی بلفاروپلاستی یک نوع عمل زیبایی است که افتادگی پلک ها را درمان می کند و باعث می شود چشم ها شاداب تر و جوان تر دیده شوند و فرد اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند. تا حدود زیادی می توان گفت جراحی بلفاروپلاستی در صورتی که جراح ماهر و فرد سن مناسبی داشته باشد، همیشگی و دائمی خواهد بود. اگر افراد تمام شرایط عمل را دارا باشند و به یک پزشک مجرب مراجعه کنند تا آخر عمر از نتیجه عمل احساس رضایت خواهند کرد. خانم دکتر پریسا حمامی جراح و متخصص چشم از جمله بهترین پزشکانی است در زمینه جراحی بلفاروپلاستی فعالیت می کند. ایشان با انجام چندین عمل بلفاروپلاستی سابقه درخشانی در درمان بیماری های چشمی دارند؛ از همین رو برای دریافت نوبت ویزیت حضوری می توانید با شماره هایی که در سایت قرار داده شده تماس حاصل کنید.

مقالات مرتبط

روش انجام لیفت اندوسکوپیک ابرو

لیفت اندوسکوپی ابرو یکی از روش‌های بسیار رایج برای زیبایی و جوان‌سازی صورت است. معمولاً کسانی که دچار افتادگی ابرو می‌شوند چهره‌ای همیشه خسته و

لیفت اندوسکوپی شقیقه چیست؟

لیفت اندوسکوپی شقیقه – یکی از مشکلات رایج ورود به دوران بزرگسالی، ایجاد چین و چروک و خطوط متعدد روی پوست صورت است. معمولاً بیشترین

لیفت آندوسکوپی پیشانی چیست؟

یکی از نشانه های افزایش سن در بزرگسالان، چروکیده و آویزان شدن پوست صورت و بدن است. در این میان، افتادگی پوست پیشانی بیشتر از

لیفت اندوسکوپی ابرو چیست؟

لیفت اندوسکوپی ابرو – یکی از معیارهای زیبایی در دنیا، داشتن ابروهای خوش فرم و خوش حالت است. در سال های جوانی اغلب افراد ابروهای

جدیدترین مقالات

ورم چشم چیست

ورم چشم چیست و درمان ورم چشم به معنای تورم ناحیه ی اطراف چشم است، که معمولاً به عنوان پف چشم نیز شناخته می شود.

خشکی چشم و درمان

خشکی چشم و درمان ممکن است شما هم تا حدی با خشکی چشم مواجه شده باشید و علائم آن از جمله کاهش ترشح اشک را

میوز چشم چیست

میوز چشم چیست؟ مرکز تاریکی درون چشم را مردمک می نامند و “میوز” اصطلاح پزشکی برای مردمک های کوچک و منقبض است. میوز چشم ممکن

عفونت چشم از چیست

عفونت چشم از چیست؟ عفونت چشم یک موضوع شایع است که بسیاری از ما در طول عمر خود با آن روبرو می شویم. این نوع