info@drhamami.com

تهران، میدان ونک، کوچه والی نژاد، پلاک ۳۲، طبقه ۵

عوارض لیزیک چشم

عوارض لیزیک چشم

فهرست مطالب

لیزیک چشم یکی از عمل‌ های بسیار رایج است که برای رفع عیوب انکساری چشم انجام می‌ شود. عمل لیزیک مانند بسیاری از جراحی‌ های لیزر چشم (عمل لازک و عمل پی آر کی) بسیار موفقیت‌ آمیز است و می‌ تواند دوربینی، نزدیک‌ بینی و آستیگماتیسم را درمان کند. امروزه عمل لیزیک با دستگاه‌ های بسیار پیشرفته انجام می‌ شود و هیچگونه خطری ندارد؛ اما ممکن است پس‌ از عمل یکسری عوارض موقتی برای بیمار ایجاد شود که تا چند روز برطرف خواهد شد. جهت آشنایی با عوارض شایع لیزیک چشم در این مطلب از سایت دکتر پریسا حمامی همراه ما باشید.

عوارض شایع لیزیک

لیزیک چشم معمولاً عوارض خطرناک و تهدیدکننده مثل کاهش بینایی به‌ همراه ندارد؛ اما عوارض جانبی و مشکلات خاصی را در چند روز تا چند هفته ایجاد می‌ کند که خود به‌ خود بهبود پیدا می‌ کند؛ اما توجه داشته باشید که انتخاب یک متخصص و جراح چشم باتجربه اهمیت زیادی در کاهش خطرات و عوارض ناشی از لیزیک خواهد داشت که به شما کمک می‌ کند هر چه زودتر و راحت تر دوران بهبودی پشت‌ سر بگذارید. عمل لیزیک عوارض بسیار شایعی مثل تاری دید در سه ماهه اول، هاله بینی در شب، دوبینی در روزهای ابتدایی پس‌ از عمل، حساسیت به نور و غیره را به‌ همراه دارد که هر کدام آن‌ ها پس‌ از مدتی کاملاً برطرف می‌ شوند. در این بخش قصد داریم شایع‌ ترین عوارض لیزیک را به‌ اختصار توضیح دهیم تا اگر شما نیز تحت عمل لیزیک قرار گرفتید و این مشکلات را داشتید، بدانید که کاملاً طبیعی است و به‌ مرور زمان برطرف می‌ شود.
رشد اپیتلیال قرنیه پس از لیزیک
زمانی‌ که سلول‌ های لایه بیرونی قرنیه رشد کنند، رشد بافت اپیتلیال قرنیه اتفاق می‌ افتد. معمولاً رشد اپیتلیال محدودیت دارد و مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌ کند اما در موارد نادر بیمار با علائمی مثل تاری دید یا ناراحتی در چشم خود مواجه می‌ شود که با بررسی‌ های صورت‌ گرفته می‌ توان جراحی مجدد برای جدا کردن فلپ و حذف سلول‌ های اپیتلیال انجام داد.
تاری دید پس از لیزیک
پس‌ از عمل لیزیک چشم معمولاً افراد دچار تاری دید می‌ شوند که ۳ الی ۴ روز ادامه دارد. در واقع به‌ خاطر برداشته شدن یک لایه نازک از روی سطح قرنیه این تاری دید ایجاد می‌ شود و خود به‌ خود برطرف خواهد شد. توجه داشته باشید که این تاری دید وابسته به نمره چشم، سن و نوع عیب انکساری چشم بوده و ممکن است چند روز تا چند ماه طول بکشد. در برخی موارد نیز بستگی به ترمیم‌ پذیری بدن بیمار دارد. به‌ طور معمول کسانی که نمره چشم مثبت دارند یا عمل لیزیک آستیگماتیسم انجام می‌ دهند تاری دیدشان طولانی‌ تر است؛ اما به‌ هر حال این‌ تاری از بین می‌ رود و دید فرد بعد از دوران نقاهت کاملاً شفاف و واضح خواهد شد.
آستیگماتیسم نامنظم پس از لیزیک
پس‌ از عمل لیزیک چشم به‌ خاطر سطح قرنیه منحصر به‌ فرد، ممکن است آستیگماتیسم ایجاد شود. همچنین اگر در حین عمل، لیزر به‌ درستی روی چشم بیمار متمرکز نباشد این حالت رخ می‌ دهد و از نشانه‌ های بالقوه آن می‌ توان به دوبینی اشاره کرد. برای بهبود این شرایط و درمان آن معمولاً عمل لیزیک مجدد صورت می‌ گیرد.

عوارض لیزیک چشم
عوارض لیزیک چشم

عفونت قرنیه پس از لیزیک
به‌ ندرت پیش می‌ آید که پس‌ از عمل لیزیک چشم قرنیه عفونت کند. با توجه به این‌ که فلپ قرنیه درست مانند یک بافت طبیعی عمل می‌ کند، در مقایسه با سایر روش‌ های جراحی انکساری قرنیه بدون فلپ بیشتر است؛ اما این شرایط با مصرف قرص‌ های تجویزی توسط متخصص برطرف خواهد شد و عفونت و التهاب کنترل می‌ شود.
خشکی چشم پس از لیزیک
پس‌ از جراحی لیزیک معمولاً چشم‌ ها کمی دچار خشکی می‌ شوند و اغلب افراد از کاهش تولید اشک شکایت دارند و همین باعث می‌ شود که در بخش چشم‌ ها احساس ناراحتی و خشکی کنند. تقریباً ۵۰ درصد از بیمارانی که تحت عمل لیزیک قرار می‌ گیرند خشکی چشم را تجربه خواهند کرد. اغلب این خشکی چشم پس‌ از بیدار شدن از خواب احساس می‌ شود اما به‌ صورت موقتی بوده و با استفاده از قطره‌ های روان‌ ساز چشم یا اشک مصنوعی درمان خواهد شد. لازم نیست نگران خشکی چشم باشید؛ زیرا پس‌ از گذراندن دوران نقاهت و بهبودی کامل خشکی چشم نیز برطرف خواهد شد اما ممکن است این مسئله تا ۶ ماه پس‌ از عمل طول بکشد.
حساسیت به نور بعد از عمل لیزیک
پس‌ از عمل لیزیک در روزهای ابتدایی نور به‌ شدت بیماران را اذیت می‌ کند. حساسیت به نور کاملاً عادی و طبیعی است و به‌ مرور زمان برطرف می‌ شود. در ساعات اولیه پس‌ از عمل افراد به‌ هیچ‌ عنوان نمی‌ توانند نور لامپ داخل اتاق را نیز تحمل کنند و توصیه می‌ شود در این دوران حتماً از عینک آفتابی استفاده کنند. پس‌ از ۲ الی ۳ روز این حساسیت کم‌ تر شده اما باز هم چشمانشان به نور آفتاب حساس است؛ بنابراین در بیرون از منزل باید حتماً از عینک آفتابی استفاده شود تا به‌ مرور زمان این عارضه بهبود یابد.
هاله‌ بینی و دوبینی پس از لیزیک
معمولاً در روزهای ابتدایی پس‌ از عمل لیزیک چشم هاله بینی و دوبینی از عوارض شایع بوده که اغلب در شب‌ ها اتفاق می‌ افتد؛ یعنی زمانی‌ که فرد یک منبع نوری مثل لامپ در شب مشاهده می‌ کند، در اطراف آن نیز هاله‌ ای نورانی می بیند؛ اما این وضعیت به شکل دوبینی بوده و جای نگرانی ندارد؛ زیرا به‌ مرور زمان برطرف می‌ شود.

عوارض لیزیک چشم
عوارض لیزیک چشم

مراجعه به پزشک

با توجه به آنچه در مطالب فوق ذکر شد، باید بگوییم که عوارض جانبی لیزیک چشم کاملاً طبیعی است و اغلب آن‌ ها پس‌ از گذراندن دوران نقاهت برطرف می‌ شوند و نیازی به مداخلات پزشکی ندارند؛ اما با تجویز دارو و اصلاح سبک زندگی تا حد زیادی شرایط بهبود پیدا می کند. در موارد نادر نیز پزشک با بررسی شرایط بیمار می‌ تواند تشخیص جراحی مجدد دهد. توجه داشته باشید که تمامی عوارض و مشکلات پس‌ از عمل با کنترل و بررسی پزشک باتجربه خیلی زود برطرف خواهند شد؛ بنابراین اگر قصد انجام عمل لیزیک دارید، حتماً در مورد پزشک موردنظر تحقیق کنید. اگر از عیوب انکساری چشم رنج می‌ برید می‌ توانید تحت مشاوره و ویزیت دکتر پریسا حمامی متخصص و جراح چشم قرار بگیرید و از نظر ایشان برای انتخاب روش درمان خود استفاده کنید. برای دریافت نوبت ویزیت حضوری کافیست با شماره‌ های درج شده در سایت تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

منظور از عیوب انکساری چشم چیست؟

عیوب انکساری چشم جزو مشکلاتی محسوب می‌شود که در سیستم اپتیکی چشم ایجاد شده و انکسار به‌صورت نرمال و طبیعی را مختل می‌کند. به‌ همین

لیزیک یا لازک؛ کدام مناسب تر است؟

لیزیک و لازک دو جراحی کم تهاجم برای درمان عیوب انکساری چشم هستند؛ که به دلیل نتایج موفقیت‌آمیزی که به همراه داشته‌اند؛ مورد توجه بسیاری

برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک

آیا برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک حقیقت دارد؟ این سؤال یکی از پرتکرارترین پرسش‌هایی است که اکثر کاندیدهای عمل جراحی لازک، درباره آن

تقویت چشم ها بعد از جراحی لیزیک

لیزیک و سایر عمل‌های چشم مانند لازک، فمتولیزیک، پی آر کی و…اگر توسط یک جراح حاذق و متخصص انجام شوند؛ با نتایج موفقیت‌آمیزی همراه هستند؛

جدیدترین مقالات

ورم چشم چیست

ورم چشم چیست و درمان ورم چشم به معنای تورم ناحیه ی اطراف چشم است، که معمولاً به عنوان پف چشم نیز شناخته می شود.

خشکی چشم و درمان

خشکی چشم و درمان ممکن است شما هم تا حدی با خشکی چشم مواجه شده باشید و علائم آن از جمله کاهش ترشح اشک را

میوز چشم چیست

میوز چشم چیست؟ مرکز تاریکی درون چشم را مردمک می نامند و “میوز” اصطلاح پزشکی برای مردمک های کوچک و منقبض است. میوز چشم ممکن

عفونت چشم از چیست

عفونت چشم از چیست؟ عفونت چشم یک موضوع شایع است که بسیاری از ما در طول عمر خود با آن روبرو می شویم. این نوع