info@drhamami.com

تهران، میدان ونک، کوچه والی نژاد، پلاک ۳۲، طبقه ۵

عوارض استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر برای چشم

عوارض استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر برای چشم

فهرست مطالب

قطعاً به این موضوع آگاه هستید که اشعه های مضر بسیاری هستند که می توانند سلامت چشم ها را تحت تأثیر قرار دهند و باعث اختلال در بینایی شوند. سالیان زیادی است که اکثریت مردم در هنگام خروج از منزل برای جلوگیری از ورود اشعه های مضر نور خورشید به چشم از عینک استفاده می کنند؛ اما درصد کمی از مردم هستند که در هنگام مشاهده نمایشگرهای دیجیتالی تلفن همراه، کامپیوتر، لپ‌تاپ و…از عینک های مخصوص استفاده کنند؛ تا جلوی ورود اشعه های مضر آن به چشم را بگیرند.
به همین دلیل است که در سال های اخیر بسیاری از مردم با مشکل ضعیف در بینایی همراه هستند. از آنجایی که ممکن است عده ای از افراد با عوارض استفاده از موبایل و کامپیوتر برای چشم آگاه نباشند؛ لازم دانستیم تا در این نوشتار به شرح کامل مضرات استفاده از نمایشگرهای دیجیتالی برای چشم بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

 

نزدیک بینی

یکی از مهم ترین و شایع ترین عوارض استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر برای چشم، ابتلا به عارضه نزدیک بینی است. در حال حاضر بیشتر مردمانی که از تلفن همراه استفاده می کنند؛ با مشکل نزدیک بینی همراه هستند. متأسفانه نزدیکی بیش از حد این نمایشگرها به چشم باعث می شود تا دید فرد در هنگام مشاهده اجسام دور ضعیف شود. در واقع چشم ها بعد از مدتی قدرت مشاهده اجسام دور را از دست می دهند و باید از عینک برای دید بهتر استفاده کنند.

 

خشکی چشم

خشکی چشم از دیگر عوارض استفاده از تلفن همراه برای چشم است؛ که می تواند با اثرات مخرب و غیر قابل جبرانی همراه باشد. اگر در هنگام استفاده از تلفن همراه یا کامپیوتر به عملکرد چشم ها دقت کرده باشید؛ خواهید دید که تعداد دفعات پلک زدن شما در حالت طبیعی از این وضعیت بیشتر است. پلک نزدن در هنگام مشاهده این نمایشگرها باعث می شود تا به مرور زمان از میزان رطوبت داخل چشم کاسته شود و فرد به مشکل خشکی چشم دچار شود. خشکی چشم با عوارضی نظیر سوزش، خارش و قرمزی همراه است و در موارد شدیدتر می تواند باعث زخم در قرنیه شود.

 

خستگی چشم

از دیگر عوارض استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر برای چشم که می توان به آن اشاره کرد؛ خستگی شدید چشم است. بسیاری از افراد به دلیل مشاهده طولانی مدت نمایشگرهای دیجیتال دچار خستگی شدید چشم می شوند و علائمی نظیر قرمزی، سوزش، خارش و حتی درد چشم را تجربه می کنند. این دسته از افراد با وجود خستگی چشم ها به دلیل مشاهده طولانی مدت نور آبی نمایشگر دیجیتال قادر به استراحت کردن نیستند و نمی توانند خواب درستی را تجربه کنند.

عوارض استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر برای چشم
عوارض استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر برای چشم

چگونه از چشم ها در برابر اثرات منفی تلفن همراه و کامپیوتر محافظت کنیم؟

راه های متعددی برای کاهش عوارض استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر برای چشم وجود دارد؛ که در ادامه به مؤثرترین آن ها اشاره شده است و عبارتند از:

  • استفاده از عینک بلوکات و بلوکنترل در هنگام کار با نمایشگرهای دیجیتال
  • استفاده از قطره اشک مصنوعی برای جلوگیری از خشکی چشم
  • استفاده نکردن از تلفن همراه و سایر نمایشگرهای دیجیتال در شب و تاریکی
  • قرار دادن کامپیوتر و گوش در فاصله استاندارد از چشم ها
  • پیروی از قانون 20_20_20
  • پلک زدن مداوم و خیره نشدن به صفحات دیجیتال برای مدت طولانی
  • استفاده از نمایشگرهای دیجیتال دارای رزولوشن بالا
  • مراجعه منظم به پزشک متخصص چشم
عوارض استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر برای چشم
عوارض استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر برای چشم

مراجعه به پزشک

در مطلب فوق به بررسی عوارض استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر برای چشم پرداختیم. اگر به دلیل استفاده مداوم از نمایشگرهای دیجیتال با ضعف بینایی و ناراحتی های چشمی همراه هستید؛ بهتر است در اولین فرصت برای معاینه و درمان چشم به پزشک متخصص چشم مراجعه کنید. با مراجعه به یک چشم پزشک حاذق و توانمند می توانید از آسیب های جدی نور آبی نمایشگر دیجیتال به چشم هایتان پیشگیری کنید.

اگر آشنایی چندانی با بهترین پزشکان و متخصصان حاذق در زمینه بیماری های چشم ندارید؛ می توانید به مطب دکتر پریسا حمامی مراجعه کنید. دکتر پریسا حمامی جراح و متخصص چشم و فوق تخصص پلاستیک و زیبایی از دانشگاه ایران، دارای سابقه درخشان و طولانی در زمینه تشخیص و درمان انواع بیماری های چشمی است. شما می توانید با مراجعه به آدرس اینترنتی ایشان و تماس با شماره های درج شده در سایت، نسبت به تعیین وقت اقدام کنید‌.

مقالات مرتبط

جراحی گذاشتن پروتز حدقه

جراحی گذاشتن پروتز حدقه برای اصلاح فرورفتگی چشم آیا تا به حال به دلیل فرورفتگی یا گود رفتگی زیر چشم احساس پیری کرده اید؟ فرورفتگی

جراحی شکستگی حدقه

جراحی شکستگی حدقه حدقه یا کاسه چشم فضایی است که چشم و اجزای آن را در خود جای می دهد و از آن ها در

جدیدترین مقالات

ورم چشم چیست

ورم چشم چیست و درمان ورم چشم به معنای تورم ناحیه ی اطراف چشم است، که معمولاً به عنوان پف چشم نیز شناخته می شود.

خشکی چشم و درمان

خشکی چشم و درمان ممکن است شما هم تا حدی با خشکی چشم مواجه شده باشید و علائم آن از جمله کاهش ترشح اشک را

میوز چشم چیست

میوز چشم چیست؟ مرکز تاریکی درون چشم را مردمک می نامند و “میوز” اصطلاح پزشکی برای مردمک های کوچک و منقبض است. میوز چشم ممکن

عفونت چشم از چیست

عفونت چشم از چیست؟ عفونت چشم یک موضوع شایع است که بسیاری از ما در طول عمر خود با آن روبرو می شویم. این نوع