info@drhamami.com

تهران، میدان ونک، کوچه والی نژاد، پلاک ۳۲، طبقه ۵

اتساع یا گشادی مردمک چشم چیست و چگونه ایجاد می شود؟

اتساع یا گشادی مردمک چشم چیست و چگونه ایجاد می شود؟

فهرست مطالب

اتساع یا گشادی مردمک چشم که در زبان انگلیسی تحت عنوان “mydriasis” شناخته می شود؛ وضعیتی است که در آن مردمک چشم به طور غیر طبیعی گشاد می شود. گشادی مردمک های چشم به دلیل برخورد نور به چشم است؛ اما علت گشادی بیش از حد آن چیست؟ چرا مردمک چشم عده ای افراد بدون برخورد با نور به طور غیر طبیعی گشاد می شود؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما با دلایل اتساع چشم و راه های درمان آن آشنا کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

 

دلایل اتساع و گشادی مردمک چشم

بزرگ یا کوچک شدن مردمک چشم یک وضعیت غیرارادی است؛ بنابراین؛ هیچ فردی نمی تواند تعیین کند که مردمک ها تا چه انداز کوچک یا بزرگ شوند. کوچک شدن مردمک ها یا انقباض آن مانع از آن می شود که نور زیادی به چشم ها برخورد کند؛ بنابراین؛ نقش حفاظتی را برای چشم ها ایفا می کنند. همچنین اتساع و گشاد شدن مردمک چشم باعث می شود تا ورود نور بیشتر به چشم و قدرت دید فرد افزایش پیدا کند؛ اما اتساع و گشادی مردمک چشم که به صورت غیر طبیعی اتفاق می افتد، دلایل متعددی دارد که در ادامه به شایع ترین آن ها اشاره شده است و عبارتند از:

 • انواع آسیب های مغزی مانند سکته
 • قرار گرفتن در شرایط عصبی
 • تحت تأثیر قرار گرفتن عضلات عنبیه به دلیل برخی از آسیب های چشمی
 • بالا رفتن میزان اکسی توسین
 • استفاده از مواد حاوی الکل
 • استفاده از انواع مواد مخدر
 • مصرف داروهای آنتی کولینرژیک
اتساع یا گشادی مردمک چشم چیست و چگونه ایجاد می شود؟
اتساع یا گشادی مردمک چشم چیست و چگونه ایجاد می شود؟

آیا گشاد شدن مردمک چشم ها خطرآفرین است؟

اتساع و گشادی مردمک چشم همیشه نگران کننده نیست؛ چراکه در اغلب مواقع این وضعیت در یک شرایط خاص اتفاق می افتد. برای مثال گشادی چشم ها به دلیل تغییرات شدید نوری طبیعی است؛ اما اگر گشاد شدن مردمک چشم با علائم متعددی مانند سرگیجه شدید و سردرد همراه باشد؛ ممکن است هشدار یک وضعیت خطرناک در فرد باشد؛ که لازم برای تشخیص علت آن هرچه سریع تر به پزشک متخصص چشم مراجعه شود. متأسفانه گشادی مردمک در کنار عواملی نظیر سردرد و سرگیجه، نشان دهنده سکته مغزی یا حملات عصبی است. علاوه براین؛ اگر اتساع چشم ها به مدت طولانی و بدون کم و زیاد شدن میزان نور اتفاق بیفتد؛ خطرآفرین است و باید نسبت به درمان آن اقدام شود.

 

درمان اتساع و گشادی مردمک چشم چگونه است؟

در بسیاری از مواقع مشکل اتساع و گشادی مردمک چشم با قطع برخی از داروها و مصرف نکردن مواد مخدر یا نوشیدنی های الکی رفع می شود؛ اما اگر گشادی مردمک چشم با این اقدامات برطرف نشود؛ لازم است برای درمان آن ها به پزشک متخصص مراجعه شود. چشم پزشک از طریق روش هایی که در ادامه گفته می شود، به درمان اتساع و گشادی مردمک چشم می پردازد. روش های برطرف کردن وضعیت گشادی غیر طبیعی مردمک چشم عبارت است از:

 • استفاده از انواع عینک آفتابی با لنز پلاریزه
 • جراحی گشادی مردمک چشم به دلیل آسیب های چشمی
 • تجویز انواع لنزهای تماسی
 • انتقال بیمار به مراکز ترک اعتیاد برای جلوگیری از مصرف مواد مخدر و نوشیدنی الکل
 • کنترل استرس و اضطراب و جلوگیری از تنش های عصبی
 • مراجعه منظم به پزشک متخصص مغز و اعصاب برای جلوگیری از سکته مغزی
اتساع یا گشادی مردمک چشم چیست و چگونه ایجاد می شود؟
اتساع یا گشادی مردمک چشم چیست و چگونه ایجاد می شود؟

برای پیشگیری از اتساع یا گشادی چشم چه اقداماتی باید انجام شود؟

اتساع یا گشادی مردمک چشم در بسیاری از مواقع به دلیل عادات اشتباه اتفاق می افتد؛ بنابراین؛ با جایگزین کردن عادات صحیح به جای عادات نادرست می توان تا حد زیادی از اتساع و گشادی مردمک چشم پیشگیری کرد. از جمله راه های پیشگیری گشادی مردمک چشم عبارتند از:

 • استفاده از عینک آفتابی در هنگام خروج از منزل
 • خودداری از ورود به محیط های با نور شدید
 • پرهیز از مصرف انواع مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی
 • خودداری از مطالعه کتاب ها و نوشته های نزدیک به چشم
 • رانندگی نکردن در طول روز به مدت طولانی
 • مراقبت از برخورد ضربه شدید به سر

 

مراجعه به پزشک

در مطلب فوق به بررسی دلایل اتساع و گشادی مردمک چشم پرداختیم. دانستیم که این وضعیت به دلایل متعددی مانند مصرف نوشیدنی های الکلی، مصرف مواد مخدر، بیماری های عصبی، مصرف برخی از داروها و…اتفاق می افتد. از آنجایی که این وضعیت در برخی از مواقع نشان دهنده بیماری های خطرناکی است؛ لازم است تا برای درمان و بررسی علت آن هرچه سریع تر به پزشک متخصص چشم مراجعه شود.

اگر به دنبال یک پزشک حاذق برای درمان اتساع و گشادی مردمک چشمان خود هستید؛ می توانید به مطب دکتر پریسا حمامی مراجعه کنید. دکتر پریسا حمامی جراح و متخصص چشم، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت، با تجربه و تخصص بالای خود در زمینه تشخیص و درمان بیماری چشمی، می تواند این وضعیت نسبتاً خطرناک را با کمترین عوارض و متناسب با شرایط عمومی شما درمان کند.

مقالات مرتبط

جراحی گذاشتن پروتز حدقه

جراحی گذاشتن پروتز حدقه برای اصلاح فرورفتگی چشم آیا تا به حال به دلیل فرورفتگی یا گود رفتگی زیر چشم احساس پیری کرده اید؟ فرورفتگی

جراحی شکستگی حدقه

جراحی شکستگی حدقه حدقه یا کاسه چشم فضایی است که چشم و اجزای آن را در خود جای می دهد و از آن ها در

جدیدترین مقالات

ورم چشم چیست

ورم چشم چیست و درمان ورم چشم به معنای تورم ناحیه ی اطراف چشم است، که معمولاً به عنوان پف چشم نیز شناخته می شود.

خشکی چشم و درمان

خشکی چشم و درمان ممکن است شما هم تا حدی با خشکی چشم مواجه شده باشید و علائم آن از جمله کاهش ترشح اشک را

میوز چشم چیست

میوز چشم چیست؟ مرکز تاریکی درون چشم را مردمک می نامند و “میوز” اصطلاح پزشکی برای مردمک های کوچک و منقبض است. میوز چشم ممکن

عفونت چشم از چیست

عفونت چشم از چیست؟ عفونت چشم یک موضوع شایع است که بسیاری از ما در طول عمر خود با آن روبرو می شویم. این نوع