info@drhamami.com

تهران، میدان ونک، کوچه والی نژاد، پلاک ۳۲، طبقه ۵

خشکی چشم و درمان

خشکی چشم و درمان

فهرست مطالب

خشکی چشم و درمان

ممکن است شما هم تا حدی با خشکی چشم مواجه شده باشید و علائم آن از جمله کاهش ترشح اشک را تجربه کرده باشید. در این شرایط، غدد اشکی چشم شما به میزان کافی قادر به تولید و ترشح اشک نیستند که بتوانند چشم شما را به خوبی مرطوب نگه دارند. این ممکن است باعث احساس ناراحتی شود و به مشکلاتی همچون اختلال در بینایی منجر شود. اما راهکارهای موجود می توانند به شما کمک کنند.

بهتر است برای تشخیص دقیق تر و درمان مناسب، به پزشک یا چشم پزشک مراجعه کنید. با این حال، تعدادی روش خانگی نیز می توانند در پیشگیری و درمان خشکی چشم موثر باشند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

سندرم خشکی چشم به چه چیزی گفته می شود؟

سندروم خشکی چشم، یا Dry Eye Syndrome، یک نوع اختلال چشمی است که هم در بزرگسالان و هم در کودکان رخ می دهد. در این وضعیت، ترشح اشک کاهش می یابد به دلیل عوامل مختلف، مانند عوامل محیطی، بیماری ها یا داروها. این باعث می شود ترشح اشک موجود در چشم، سریع تر از حالت عادی تبخیر کند. نتیجتاً یک یا هر دو چشم ممکن است خشکی یا عفونت تجربه کنند.

خشکی چشم و درمان
خشکی چشم و درمان

نشانه ها و علائم خشکی چشم

نشانه ها و علائم خشکی چشم می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • سوزش، خارش، خشک شدن، احساس ناراحتی یا حتی وجود زخم یا گرد و غبار در چشم.
 • احساس چسبندگی پلک ها.
 • قرمزی چشم.
 • حساسیت چشم به نور، باد، دود و سایر عوامل محیطی.
 • احساس ناراحتی و سوزش به مدت طولانی در صورت استفاده از دستگاه های الکترونیکی مانند موبایل، کامپیوتر یا تلویزیون یا حتی در طول مطالعه.
 • حس دشواری در باز نگه داشتن چشم.
 • احساس ناراحتی و سوزش هنگام استفاده از لنزهای تماسی.
 • تاری دید، به ویژه در شرایط نور کم.
 • درد در چشم ها هنگام مطالعه یا استفاده از دستگاه های الکترونیکی.
 • چسبیدن پلک ها یا وجود ترشحات چسبناک، مخصوصاً در صبح ها و بعد از بیدار شدن از خواب.
 • احساس دوبینی و سردرد.

این علائم می توانند به وضوح نشان دهنده خشکی چشم باشند و نیازمند مشاوره پزشکی و درمان مناسب هستند.

شایع ترین دلایل خشکی چشم

شایع ترین دلایل خشکی چشم به طور کلی شامل موارد زیر هستند:

 • کاهش تولید و ترشح اشک: اصلی ترین عامل خشکی چشم، کاهش تولید اشک به واسطه دلایل مختلف است. به طور مثال، با افزایش سن، ترشح اشک به طور طبیعی کاهش پیدا می کند و می تواند مشکلات خشکی چشم را تشدید کند. عوامل دیگر مانند برخی بیماری ها، داروها و عادات نادرست کار یا زندگی نیز می توانند باعث کاهش ترشح اشک شوند.
 • مصرف داروهای پدیدآورنده خشکی چشم: برخی داروها می توانند باعث کاهش تولید اشک و خشک شدن چشم شوند. مواردی نظیر آنتی هیستامین ها، ضد احتقان ها، ACEI، برخی از دیورتیک ها، داروهای خواب آور، ضدبارداری، داروهای ضدافسردگی، ایزوترتینوئین و مسکن های گروه اپیوئیدی از جمله این داروها هستند.
 • عوامل محیطی و خارجی: آلودگی هوا، خشکی هوا، تابش اشعه خورشید، باد و سایر عوامل محیطی می توانند خشکی چشم را تشدید کنند. استفاده طولانی مدت از دستگاه های الکترونیکی، سیگار کشیدن، مصرف الکل و سایر عوامل نیز می توانند عوامل خشکی چشم باشند.
 • عمل لیزیک چشم: عمل لیزیک و دیگر عمل های جراحی می توانند باعث خشکی چشم شوند و نیاز به مصرف داروها و قطره های مرطوب کننده را ایجاد کنند.
 • برهم خوردن تناسب محلول اشکی: هر گونه اختلال در تناسب لایه های مختلف صفحه اشکی چشم می تواند خشکی چشم را تشدید کند.
 • استفاده طولانی مدت از چشم در طول روز: فعالیت هایی که نیاز به تمرکز بینایی زیادی دارند می توانند سرعت پلک زدن را کاهش داده و باعث تبخیر بیشتر اشک شوند.
 • ابتلا به بیماری ها یا بیماری های زمینه ای: برخی بیماری ها می توانند باعث کاهش تولید اشک شوند، مانند بیماری های خود ایمنی، زونا و سرطان.
 • کووید ۱۹ یا کرونا: استفاده از ماسک های حفاظتی می تواند بازگشت بازدم از بالای ماسک به سمت چشم ها را افزایش داده و خشکی چشم را تشدید کند.
 • اختلالات هورمونی و یائسگی: برخی اختلالات هورمونی می توانند باعث کاهش تولید اشک شوند، به ویژه در خانم های باردار یا یائسه.
 • مشکلات مربوط به پلک ها: مشکلاتی نظیر اکتروپیون، انتروپیون و التهابات لبه پلک می توانند خشکی چشم را تشدید کنند.

این عوامل و علل مختلف می توانند خشکی چشم را تشدید کرده و نیاز به مشاوره پزشکی و درمان مناسب داشته باشند.

درمان خشکی چشم

با توجه به عوامل مختلف بروز خشکی چشم، روش های درمانی نیز ممکن است متنوع باشند. اما سه روش معمول درمان خشکی چشم عبارتند از:

 • استفاده از اشک مصنوعی به صورت قطره های چشمی: این قطره ها می توانند بهبود ترشح اشک و تسکین از علائم خشکی چشم کمک کنند. آن ها با تأمین رطوبت لازم برای چشم، احساس راحتی را به فرد برمی گردانند.
 • تقویت تولید اشک طبیعی: در مواردی که خشکی چشم به دلیل بیماری های زمینه ای یا سایر بیماری های چشمی یا سیستمیک رخ می دهد، استفاده از داروهای مخصوص می تواند تولید اشک طبیعی را افزایش دهد و علائم خشکی را کاهش دهد.
 • کاهش عوارض خشکی چشم: در صورتی که عوامل محیطی، عادات زندگی ناسالم یا دیگر شرایط خشکی چشم را تشدید می کنند، تغییر در این عوامل و اتخاذ اقداماتی برای حفظ رطوبت چشم می تواند مفید باشد.

در مواردی که خشکی چشم به دلیل عوامل خاص مانند بیماری های زمینه ای، التهابات چشمی یا نیاز به مداخله جراحی رخ می دهد، پزشک ممکن است روش های درمانی خاصی را تجویز کند. این شامل استفاده از داروهای ضد التهاب، آنتی بیوتیک ها، قطره های چشمی مخصوص، و در موارد شدید تر، عمل جراحی می شود.

خشکی چشم و درمان
خشکی چشم و درمان

بهترین دکتر درمان خشکی چشم

هرگونه تاخیر در مراجعه به پزشک می تواند پروسه درمانی خشکی چشم شما را سخت تر کند. قطعا داشتن یک پزشک با تجربه با عملکرد ثابت شده خوب می تواند خیال شما را بابت کیفیت عمل و همچنین نتیجه و عوارض آن راحت کند. شما برای درمان خشکی چشم خود می توانید به دکتر پریسا حمامی متخصص چشم مراجعه کنید. ایشان با بهره گرفتن از جدیدترین روش های روز دنیا خشکی چشم را درمان می کنند. در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با بیماری های مختلف چشمی می توانید از ایشان مشاوره بخواهید و مطمئن شوید که کاندید مناسبی برای خشکی چشم هستید یا خیر.

مقالات مرتبط

ورم چشم چیست

ورم چشم چیست و درمان ورم چشم به معنای تورم ناحیه ی اطراف چشم است، که معمولاً به عنوان پف چشم نیز شناخته می شود.

میوز چشم چیست

میوز چشم چیست؟ مرکز تاریکی درون چشم را مردمک می نامند و “میوز” اصطلاح پزشکی برای مردمک های کوچک و منقبض است. میوز چشم ممکن

عفونت چشم از چیست

عفونت چشم از چیست؟ عفونت چشم یک موضوع شایع است که بسیاری از ما در طول عمر خود با آن روبرو می شویم. این نوع

عوارض لوازم آرایش برای چشم

عوارض لوازم آرایش برای چشم بسیاری از افراد قادر به تصور حتی یک روز بدون استفاده از آرایش نیستند. اما آیا آنها از عوارض ممکن

جدیدترین مقالات

ورم چشم چیست

ورم چشم چیست و درمان ورم چشم به معنای تورم ناحیه ی اطراف چشم است، که معمولاً به عنوان پف چشم نیز شناخته می شود.

خشکی چشم و درمان

خشکی چشم و درمان ممکن است شما هم تا حدی با خشکی چشم مواجه شده باشید و علائم آن از جمله کاهش ترشح اشک را

میوز چشم چیست

میوز چشم چیست؟ مرکز تاریکی درون چشم را مردمک می نامند و “میوز” اصطلاح پزشکی برای مردمک های کوچک و منقبض است. میوز چشم ممکن

عفونت چشم از چیست

عفونت چشم از چیست؟ عفونت چشم یک موضوع شایع است که بسیاری از ما در طول عمر خود با آن روبرو می شویم. این نوع