info@drhamami.com

تهران، میدان ونک، کوچه والی نژاد، پلاک ۳۲، طبقه ۵

مشکلات چشمی کاربران کامپیوتر

مشکلات چشمی کاربران کامپیوتر

فهرست مطالب

مشکلات چشمی کاربران کامپیوتر چیست؟

مشکلات چشمی کاربران کامپیوترCVS است که در اثر استفاده چندین ساعت از کامپیوتر به وجود می‌ آید. تا حد زیادی تنظیم چیدمان و نور محیط کار می‌ تواند به کاهش مشکلات چشمی مربوط بهCVS منجر شود. اگر در هنگام کار با کامپیوتر از یک عینک مناسب استفاده شود، دید فرد بهتر خواهد بود و از عوارض آن می‌ کاهد. در این مقاله از سایت دکتر پریسا حمامی قصد داریم مشکلات چشمی کاربران کامپیوتر را بررسی کنیم.

علایم CVS چیست؟

کسانی که بیشتر از ۲ ساعت در روز را جلوی کامپیوتر هستند، احتمال بیشتری برای ایجاد CVS وجود خواهند داشت. CVS با علایم زیر بروز می‌ کند:
• دوبینی
• پخش نور
• درد در ناحیه گردن، شانه و کمر
• سردرد
• عدم تمرکز دید
• سوزش چشم
• خستگی

مشکلات چشمی کاربران کامپیوتر
مشکلات چشمی کاربران کامپیوتر

دلایل ایجاد CVS

اختلال CVS به خاطر واکنش متفاوتی که چشم‌ ها و مغز نسبت‌ به حروف روی کامپیوتر و حروف چاپ‌ شده دارند به وجود می‌ آید. به‌ طور کلی چشمان ما مشکلی برای تمرکز روی کلمات و اشکال چاپ شده به رنگ سیاه با لبه های کاملاً مشخصی ندارد اما کاراکترهای روی صفحه‌ کامپیوتر این میزان وضوح و کنتراست را ندارند. کلماتی که روی صفحه کامپیوتر مشاهده می‌ کنید، از نقاط بسیار کوچک نور یا پیکسل تشکیل می‌ شوند که در مرکز روشن‌ تر هستند و هر چه به سمت لبه ها می‌ رود تراکم کمتری دارد و همین مسئله باعث می‌ شود که چشم ها این تصاویر فوکوس سخت‌ تری داشته باشد. با توجه به اینکه حرکت چشم‌ ها کاملاً ناخواسته است، این انقباض و کشش مداوم باعث می‌ شود که چشم دچار درد و خستگی شود.

پیشگیری از CVS

برای پیشگیری و کاهش خطر ایجادCVS لازم است که حتماً به یک متخصص چشم یا بینایی سنجی مراجعه شود تا در این مورد شما را راهنمایی کنند. پس‌ از آن‌ که به پزشک مراجعه می‌ کنید، با توجه به مشکل چشمی مرتبط با CVS که تشخیص داده می‌ شود، عینک مخصوص کامپیوتر به شما توصیه خواهد شد. طبق مطالعات انجام‌ شده این روش می‌ تواند باعث افزایش راحتی کار با کامپیوتر شود و بازدهی کاربران را افزایش دهد.

عدسی های مناسب برای کار با کامپیوتر

با توجه به سن افراد بهترین نوع عدسی مشخص می‌ شود. اگر فردی در سن ۴۰ سالگی یا بیشتر باشد، معمولاً دچار درجاتی از پیرچشمی است بنابراین باید از عدسی‌ های چند کانونی برای آن‌ ها استفاده کرد. این نوع عدسی ها امکان فوکوس کردن روی صفحه کامپیوتر و همین‌ طور اشیایی که در نواحی دور یا نزدیک هستند را راحت‌ تر می‌ کند. البته در این مورد عدسی‌ های تک کانونی نیز گزینه مناسبی هستند اما برای اشخاصی که دچار پیرچشمی هستند عمق فوکوس محدودتری دارند. همچنین پزشک باید نسبت‌ به محیط کار و نیازهای بینایی بیمار بهترین عدسی را پیشنهاد کند. برای محیط‌ های کاری با نور زیاد از عدسی عینک ته‌ رنگ ملایم استفاده می‌ شود. ته‌ رنگ باعث می‌ شود میزان نور وارده کم‌ تر شود و فرد راحتی بیشتری در هنگام کار با کامپیوتر داشته باشد. اما لازم است بدانید که عینک‌ های تک ته‌ رنگ به‌ تنهایی تأثیر بر خستگی چشم ندارد.

تاثیر عینک مطالعه برای کار با کامپیوتر

استفاده از عینک های مطالعه معمولاً بهترین راه برای کاربران کامپیوتر نیست بلکه عینک‌ های مطالعه برای فواصل ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌ متر از چشم مناسبند که این فاصله استاندارد است. اما برای استفاده راحت از صفحه‌ کامپیوتر افراد در فاصله ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌ متری از چشم قرار می‌ گیرند و برای دید بهتر در این فاصله لازم است عینک‌ های دیگری تجویز شود.

خستگی چشم با کامپیوتر

یکی از مشکلات شایع که امروزه با آن روبرو هستیم، استفاده از کامپیوتر بوده که باعث به وجود آمدن ناراحتی و خستگی‌ هایی چشمی و همچنین بیماری‌ های شایع دیگر می‌ شود. طبق مطالعاتی که تاکنون انجام‌ شده ۵۰ تا ۹۰ درصد افرادی که به‌ صورت مداوم چندین ساعت را با کامپیوتر کار می‌ کنند، دچار خستگی چشم و سایر مشکلات بینایی خواهند شد. این نشانه‌ ها ممکن است به‌ صورت خستگی فیزیکی، کاهش بازدهی و افزایش تعداد اشتباهات در هنگام کار باشند یا فقط فرد در چشم خود احساس پرش یا قرمزی کند. برای کاهش خطر ابتلا به خستگی چشم باید راهکارهای زیر را در نظر داشته باشید.

انجام تست بینایی

هر فردی باید هر چند وقت یکبار تست بینایی انجام دهد؛ زیرا این چکاپ می‌ تواند از بروز بسیاری از مشکلات چشمی جلوگیری کند. اگر بیشتر از یکسال است که به چشم‌ پزشک یا اپتومتریست مراجعه نکردید توصیه می‌ کنیم حتماً این کار را انجام دهید؛ زیرا در حین معاینه بسیاری از مشکلات چشمی که در اثر کار با کامپیوتر ایجاد می‌ شوند، تشخیص داده خواهند شد. حتی می‌ توانید ساعت کار با کامپیوتر در روز را به پزشک خود اطلاع دهید تا عینک های مناسب برطرف شود.

کاهش بازتاب نور

بازتاب نور نمایشگر روی دیوار می‌ تواند درست مانند نور مستقیم چشم‌ ها را آزار دهد. بنابراین توصیه می‌ کنیم حتماً روی صفحه نمایش از یک لایه محافظ نور استفاده کنید. همچنین اگر امکان دارد، دیوارهای اتاق کار را به‌ جای رنگ سفید، به رنگ‌ های تیره در بیاورید تا بازتاب کمتری داشته باشد. همچنین لازم است بدانید که برای کاهش مشکلات می‌ توانید پرده‌ ها را بکشید تا نور کم شود. کسانی که عینکی هستند باید حتماً از پوشش ضد بازتاب روی عدسی عینک استفاده کنند تا تابش نور به چشم کاهش پیدا کند. همچنین برای کاهش خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر عینک های مخصوص وجود دارند که حالت‌ های ضد انعکاسی دارد و شیشه‌ های زرد کم‌ رنگی داشته که می‌ توانند نور ساطع شده از مانیتور را خنثی کنند.

ایجاد نور مناسب برای کار

نور شدید و روشن اغلب باعث ایجاد خستگی چشم می‌ شود. حتی نور خورشید که از پنجره وارد اتاق می‌ شود نیز می‌ تواند چشم‌ ها را تحت فشار قرار دهد. سعی کنید همیشه نور نمایشگر کامپیوتر خود را کم‌ تر از آن‌ چیزی تنظیم کنید که در محیط‌ های اداری است. همچنین برای کاهش نور توصیه می‌ کنیم پرده‌ ها را بکشید و نور سقفی کمی را روشن کنید. بهتر است کامپیوتر خود را در محلی قرار دهید که کنار پنجره نباشد. بهترین گزینه برای روشنایی محیط هالوژن یا نورهای غیرمستقیم است؛ زیرا شدت نور مناسب است و فشار به چشم وارد نمی‌ کند.

مشکلات چشمی کاربران کامپیوتر
مشکلات چشمی کاربران کامپیوتر

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق مشکلات چشمی کاربران کامپیوتر را بررسی و همچنین روش‌ های پیشگیری از ایجاد آن‌ ها را نیز ذکر کردیم. اگر مدت زیادی را با کامپیوتر کار می‌ کنید، باید حتماً موارد پیشگیری ازCVS را رعایت کنید تا در طولانی‌ مدت مشکلی برای چشمانتان پیش نیاید. همچنین چکاپ‌ های دوره‌ ای را جدی بگیرید؛ زیرا تا حد زیادی به سلامت چشمان شما کمک خواهد کرد. شما می‌ توانید از طریق همین سایت نوبت ویزیت حضوری توسط دکتر پریسا حمامی جراح و متخصص چشم را دریافت کنید تا از سلامت چشم‌ ها و بینایی خود مطمئن شوید.

مقالات مرتبط

ورم چشم چیست

ورم چشم چیست و درمان ورم چشم به معنای تورم ناحیه ی اطراف چشم است، که معمولاً به عنوان پف چشم نیز شناخته می شود.

خشکی چشم و درمان

خشکی چشم و درمان ممکن است شما هم تا حدی با خشکی چشم مواجه شده باشید و علائم آن از جمله کاهش ترشح اشک را

میوز چشم چیست

میوز چشم چیست؟ مرکز تاریکی درون چشم را مردمک می نامند و “میوز” اصطلاح پزشکی برای مردمک های کوچک و منقبض است. میوز چشم ممکن

عفونت چشم از چیست

عفونت چشم از چیست؟ عفونت چشم یک موضوع شایع است که بسیاری از ما در طول عمر خود با آن روبرو می شویم. این نوع

جدیدترین مقالات

ورم چشم چیست

ورم چشم چیست و درمان ورم چشم به معنای تورم ناحیه ی اطراف چشم است، که معمولاً به عنوان پف چشم نیز شناخته می شود.

خشکی چشم و درمان

خشکی چشم و درمان ممکن است شما هم تا حدی با خشکی چشم مواجه شده باشید و علائم آن از جمله کاهش ترشح اشک را

میوز چشم چیست

میوز چشم چیست؟ مرکز تاریکی درون چشم را مردمک می نامند و “میوز” اصطلاح پزشکی برای مردمک های کوچک و منقبض است. میوز چشم ممکن

عفونت چشم از چیست

عفونت چشم از چیست؟ عفونت چشم یک موضوع شایع است که بسیاری از ما در طول عمر خود با آن روبرو می شویم. این نوع