info@drhamami.com

تهران، میدان ونک، کوچه والی نژاد، پلاک ۳۲، طبقه ۵

مضرات استفاده از لنز

مضرات استفاده از لنز

فهرست مطالب

مضرات استفاده از لنز

بسیاری از افراد به دلیل عدم تمایل به استفاده از عینک های طبی، به استفاده از لنزهای طبی روی می آورند. اما آیا لنزها می توانند به طور کامل جایگزین عینک های طبی شوند؟ در این مقاله به بررسی عوارض استفاده از لنزهای طبی و مقایسه آن ها با عینک های طبی می پردازیم. با کومولایف همراه باشید تا با این موضوع آشنا شوید.

عوارض استفاده از لنزهای طبی

عوارض استفاده از لنزهای طبی شامل موارد زیر می شود:

عدم تأمین اکسیژن مناسب برای چشم ها: یکی از مهم ترین عوارض استفاده از لنزهای طبی، مسدود شدن اکسیژن رسانی به چشم ها است. لنزهای طبی سطح قرنیه را به طور کامل پوشش می دهند و این مسئله باعث کاهش میزان اکسیژن رسانی به چشم ها می شود. تأمین اکسیژن برای عملکرد مناسب چشم ها ضروری است و عدم تأمین اکسیژن کافی می تواند مشکلات جدی به همراه داشته باشد.

مضرات استفاده از لنز
مضرات استفاده از لنز
 • خشکی چشم ها: استفاده طولانی مدت از لنزهای طبی می تواند باعث خشکی چشم ها شود. لنزها برای نرم نگه داشتن خود مقداری از اشک چشم را جذب می کنند که این موضوع منجر به خشکی چشم ها می شود. خشکی چشم ها می تواند باعث سوزش، تحریک پذیری و قرمزی چشم ها شود و در صورت شدت یافتن، به زخم قرنیه منجر شود.
 • تحریک پذیری چشم ها: استفاده از لنزهای طبی به همراه برخی داروها، مانند قرص های پیشگیری از بارداری، می تواند باعث تحریک پذیری شدید چشم ها و التهاب آن ها شود. همچنین برخی از لنزهای رنگی نیز می توانند عامل تحریک و حساسیت چشم ها باشند.
 • تغییر عملکرد عکس العمل قرنیه: استفاده مداوم از لنزهای طبی می تواند باعث کاهش بازتاب طبیعی قرنیه شود. قرنیه به منظور محافظت از چشم، واکنش های خاصی نشان می دهد که با استفاده از لنزها، این واکنش ها ضعیف شده و ممکن است به مرور زمان باعث کاهش قدرت بستن سریع چشم ها شود.
 • ساییدگی قرنیه: استفاده نادرست از لنزهای طبی یا استفاده بیش از حد از آن ها می تواند باعث خراش و ساییدگی قرنیه شود. لنزها تمامی ذرات و گرد و غبار را جذب می کنند و در صورت مالش چشم ها با دست، باعث خراش قرنیه می شوند. این خراش ها می توانند باعث نفوذ باکتری ها و ویروس ها به چشم شده و منجر به عفونت چشمی شوند.
 • قرمزی چشم و ورم ملتحمه: بیشترین عوارض استفاده از لنزهای طبی در طول شب رخ می دهد. لنزها محیط مناسبی برای پرورش ویروس ها و میکروب ها فراهم می کنند و با کاهش اکسیژن رسانی به قرنیه، بدن نمی تواند در مقابل این ویروس ها و باکتری ها مقابله کند.
 • افتادگی پلک (پتوز): استفاده طولانی مدت از لنزهای طبی می تواند باعث افتادگی پلک ها شود. لنزها ممکن است روی بافت های پلک حرکت کنند و باعث زخم و انقباض این بافت ها شوند که در نتیجه افتادگی پلک ها را به دنبال دارد.

عینک طبی یا لنز؟

انتخاب بین عینک یا لنز به سلیقه شخصی افراد بستگی دارد. علاوه بر این، درجه ضعیفی چشم، قیمت عینک یا لنز، نوع زندگی و راحتی و زیبایی نیز عوامل تأثیرگذار در این انتخاب هستند. با این حال، پزشکان و اپتومتریست ها استفاده از عینک را به دلیل مشکلات کمتر، ترجیح می دهند. قرار دادن مداوم جسم خارجی مانند لنز روی کره چشم به مرور زمان به چشم ها آسیب می رساند و احتمال عفونت یا زخم قرنیه را افزایش می دهد.

علائم استفاده طولانی مدت از لنزهای تماسی

چشم برای عملکرد صحیح خود به اکسیژن کافی نیاز دارد. عوارض استفاده طولانی مدت از لنز تماسی و نرسیدن اکسیژن کافی به چشم عبارتند از:

 • درد چشم
 • تاری دید
 • حساسیت به نور
 • قرمزی چشم
 • رشد بیش از حد رگ های خونی در اطراف چشم
 • زخمی شدن قرنیه

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، توصیه می شود به چشم پزشک مراجعه کنید. معاینه چشم برای ارزیابی میزان التهاب انجام می شود و در صورت نیاز، داروی موضعی یا استروئیدی تجویز می شود.

انواع لنز طبی براساس جنس

انواع لنزهای طبی به طور کلی شامل موارد زیر می شوند:

 • لنزهای نرم (Soft lenses): لنزهای نرم از پلاستیک های ژل مانند و حاوی آب به نام هیدروژل ساخته می شوند. این لنزها بسیار نازک و قابل انعطاف هستند و با سطح جلویی چشم مطابقت دارند.
 • لنزهای سیلیکونی هیدروژل (Silicon hydrogel lenses): این لنزها نسبت به لنزهای معمولی هیدروژل متخلخل تر هستند و اجازه می دهند اکسیژن بیشتری به قرنیه برسد.
 • لنزهای نفوذ پذیر گاز (Gas permeable lenses): این لنزها سفت و سخت هستند و به اکسیژن اجازه عبور از خود را می دهند. لنزهای GP معمولاً بینایی واضح تری نسبت به لنزهای نرم و سیلیکونی هیدروژل ارائه می دهند.
 • لنزهای تماسی ترکیبی (Hybrid contact lenses): این لنزها طراحی شده اند تا با لنزهای نرم و سیلیکونی هیدروژل از نظر راحتی رقابت کنند و شفافیت لنزهای نفوذپذیر گاز را داشته باشند.

مراقبت از لنزها

استفاده درست از لنزهای تماسی بسیار مهم است. برخی نکات مهم برای مراقبت از لنزها عبارتند از:

 • استفاده از لنز در مهلت مقرر
 • رعایت بهداشت در هنگام استفاده
 • ضد عفونی کردن لنزها طبق توصیه
 • مراجعه برای تست لنز به مراکز مخصوص
مضرات استفاده از لنز
مضرات استفاده از لنز

بهترین دکتر درمان مشکلات چشمی

هرگونه تاخیر در مراجعه به پزشک می تواند پروسه درمانی مشکلات چشمی شما را سخت تر کند. قطعا داشتن یک پزشک با تجربه با عملکرد ثابت شده خوب می تواند خیال شما را بابت کیفیت عمل و همچنین نتیجه و عوارض آن راحت کند. شما برای درمان مشکلات چشمی خود می توانید به دکتر پریسا حمامی متخصص چشم مراجعه کنید. ایشان با بهره گرفتن از جدیدترین روش های روز دنیا مشکلات چشمی را درمان می کنند. در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با بیماری های مختلف چشمی می توانید از ایشان مشاوره بخواهید و مطمئن شوید که کاندید مناسبی برای مشکلات چشمی هستید یا خیر.

مقالات مرتبط

علت ایجاد کوررنگی

علت ایجاد کوررنگی دیدن دنیا در رنگ های متنوع و زیبا، یکی از شگفت انگیزترین توانایی های انسان است. اما برای برخی افراد، این دنیای

پرش پلک چشم

پرش پلک چشم و علل آن پلک زدن، حرکتی طبیعی و ناخودآگاه است که چشم ها را در برابر گرد و غبار، نور شدید و

بیرون زدگی چشم از حدقه

بیرون زدگی چشم از حدقه بیرون زدگی چشم از حدقه، که در اصطلاح پزشکی به آن “اکسوفتالموس” یا “پروپتوز” گفته می شود، یکی از شرایط

دوربینی چشم در کودکان

دوربینی چشم در کودکان دوربینی چشم یا هایپروپی (Hyperopia) یک اختلال شایع بینایی است که می تواند از سنین کودکی آغاز شود. کودکان مبتلا به

جدیدترین مقالات

علت ایجاد کوررنگی

علت ایجاد کوررنگی دیدن دنیا در رنگ های متنوع و زیبا، یکی از شگفت انگیزترین توانایی های انسان است. اما برای برخی افراد، این دنیای

پرش پلک چشم

پرش پلک چشم و علل آن پلک زدن، حرکتی طبیعی و ناخودآگاه است که چشم ها را در برابر گرد و غبار، نور شدید و

بیرون زدگی چشم از حدقه

بیرون زدگی چشم از حدقه بیرون زدگی چشم از حدقه، که در اصطلاح پزشکی به آن “اکسوفتالموس” یا “پروپتوز” گفته می شود، یکی از شرایط

عمل لیزیک مناسب تر است یا لازک؟

عمل لیزیک مناسب تر است یا لازک؟ امروزه، میلیون ها نفر در سراسر جهان از عینک و لنزهای تماسی برای تصحیح بینایی خود استفاده می